Szczeniak beagla – jak się z nim bawić?

Szczeniak beagla to pies niezwykle rodzinny i towarzyski. Rzadko można spotkać przedstawicieli tej rasy leżących spokojnie w trakcie dnia. Mają duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Dotyczy to w szczególności szczeniaków, które aż kipią energią.

Z tego artykułu dowiesz się, jak bawić się ze szczeniakiem beagla.

Spis treści:

1. Szczeniak beagla – zasady zabawy

2. Zabawa a nauka posłuszeństwa

3. Szczeniak beagla – zabawa

4. Szczeniak beagla – czego unikać w zabawie

Szczeniak beagla – zasady zabawy

Te pieski to bardzo zabawowe istoty. Aby spędzić miło czas z naszym czworonożnym przyjacielem, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich? Sprawdź poniżej! 

Czas zabawy

Najlepszym czasem na zabawę jest ten, w którym pies ma na nią ochotę. Najlepiej bawić się w ciągu dnia, ponieważ w nocy szczeniak tak samo jak człowiek potrzebuje odpocząć. Dzięki temu nie będziemy też niepotrzebnie pobudzać psa tuż przed porą spania. Zabawa mogłaby go nadmiernie podekscytować, a w konsekwencji utrudnić zasypianie. 

Należy też omijać pory posiłków oraz czas bezpośrednio po nich. Szczeniak po jedzeniu potrzebuje chwili na trawienie, ponieważ duża aktywność zaraz po karmieniu może skończyć się rozwolnieniem lub nawet wymiotami. Nasze pupile, szczególnie młode, nie potrafią rozsądnie ocenić, czy czas jest odpowiedni na szaleństwo zabawy, dlatego to my jako właściciele powinniśmy go wyznaczać.

Wybór zabawek

Wiadomo, że ulubioną zabawką większości szczeniaków są nasze kapcie lub inne rzeczy osobiste, łatwe do zniszczenia. Pomimo że na początku wydaje się to urocze, lepiej od razu zapobiegać takim przypadkom. 

Decydując się na zabawki, oferujmy psu rzeczy, które są innej kategorii niż nasze przedmioty codziennego użytku. Kiedy zostawimy mu do zabawy nasze stare kapcie lub pluszaka, pies może znudzić się tymi rzeczami i sięgnąć po „nowszy model” jakiegoś przedmiotu , którego już nie chcemy tak chętnie oddać.

Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi o wybór zabawki dla psa, jest jego bezpieczeństwo. Wielkość gadżetu powinna być dostosowana do rozmiaru psa. Zabawka powinna być na tyle duża, aby pies nie był w stanie jej zmieścić całej do pyska. Stwarza to ryzyko zachłyśnięcia lub uduszenia.

Złym pomysłem będą również zabawki z twardego plastiku lub innego materiału, który może pęknąć, a wystające fragmenty mogą zranić podniebienie naszego szczeniaka. Nie polecamy również zabawek z wypełnieniem z waty, ponieważ połknięcie jej przez psa może prowadzić do dużych problemów zdrowotnych np. niedrożności jelita. Zabawki które się rozpadają lub są po prostu stare też lepiej wyrzucić, ponieważ stwarza to ryzyko zakrztuszenia.

Daj psu satysfakcję

Szczeniak beagla nie jest jeszcze dość silny, aby zabrać nam upragnioną zabawkę lub dość szybki by nas dogonić. Pamiętajmy, że pies będzie czerpał dużo większą radość z zabawy, kiedy uda mu się wygrać walkę. Dlatego nie traktujmy tego tak samo poważnie i dopasowujmy swoją siłę do umiejętności psa i pozwólmy mu być czasem lepszym. Dzięki temu pies nie straci zapału i częściej będzie chętny na wspólne spędzanie czasu.

szczeniak beagla

Zabawa a nauka posłuszeństwa

Zabawa to dobry sposób nie tylko na rozrywkę, ale też na naukę. Szczeniak beagla to z natury mądre stworzenie, dlatego edukacja będzie przyjemna i prosta. 

Naukę podstawowych komend typu siad” czy leżeć” warto prowadzić od samego początku. Taka tresura w połączeniu z dawaniem smakołyków i pochwałami będzie dla psa dobrą zabawą.

Świetnym pomysłem jest również uczenie psa przynoszenia i oddawania rzuconej rzeczy podczas aportowania. Możemy użyć do tego komendy „bierz” i „zostaw”. Będzie to praktyczne, gdy będzie chciał zabrać coś, czego nie powinien.

Ciekawym sposobem na rozwój zmysłów i myślenia psa są maty węchowe. Mają one wygląd dywanu z długimi wstążkami materiału pomiędzy którymi chowa się smakołyki. Zadaniem psa jest ich wywęszenie i znalezienie. Matę można łatwo zrobić samemu, również dobrze się przy tym bawiąc.

Szczeniak beagla – zabawa

Większość zabawy ze szczeniakiem skupia się na jego dużej aktywności. Dobrym pomysłem na wykorzystanie jego energii jest rzucanie przedmiotów, które będzie w stanie unieść. Dla szczeniaków warto wybrać miękkie zabawki, aby były w stanie trzymać je w zębach.

Dobrą i niewymagającą rozrywką jest szukanie ukrytych przedmiotów. Mogą to być smakołyki lub zabawka. Pokazujemy ją psu, a następnie chowamy na niewielkim obszarze w jego pobliżu, np. w obrębie salonu.

Szczeniaki lubią naśladować inne psy i swoich opiekunów. Jest to dobry sposób na umilenie im czasu. Możemy wykonywać różnie nieoczywiste ruchy typu turlanie się i obserwować jak nasz przyjaciel z radością nas naśladuje.

Bardziej zaawansowaną i oryginalną zabawą jest zrobienie swojemu szczeniakowi toru przeszkód. Oczywiście przystosowanego do jego wielkości i umiejętności. Będzie to rozwijało go psychoruchowo, zapewniając mnóstwo uciechy.

Szczeniak beagla – czego unikać w zabawie

Po pierwsze zabawa ze szczeniakiem powinna być kontrolowana przez nas. To właściciel, a nie pies decyduje, kiedy zabawa się zaczyna i kończy oraz na czym będzie polegać. Jeśli będziemy na każde zawołanie psa, w końcu będzie on na nas wymuszał zabawę niezależnie od tego, czy będziemy mieli na to czas, co jest uciążliwe.

Kontrolujmy psa i jego emocje. Kiedy widzimy, że robi się zbyt agresywny, zaczyna nas gryźć coraz mocniej, należy go upominać i przerywać takie zachowania. Pomimo że szczeniak nie zrobi nam krzywdy, to należy zwracać na to uwagę jak najwcześniej, ponieważ potem ciężej będzie go hamować, a jego ugryzienia będą boleśniejsze. Zabawki nie powinny być ciągle dostępne dla pupila. Jeśli tak będzie, przestaną one być dla niego ekscytujące i interesujące. Lepiej schować je w niedostępnym miejscu i pokazywać dając psu znak, że nadszedł czas na wspólną zabawę.

Ważną informacją dla właścicieli szczeniaków jest to, że ich zgryz nie jest jeszcze silny i przez nieodpowiednią zabawę może ulec skrzywieniu. Niewłaściwe jest więc przeciąganie z nimi liny czy unoszenie zabawek kiedy trzymają je w zębach.

Zapewnijmy psu różnorodność spędzanego wspólnie czasu. Zainwestujmy w więcej zabawek i wykażmy się kreatywnością w sposobie ich używania. Szczeniak beagla potrzebuje dużej ilości bodźców i szybko się nudzi, dlatego jedna stała zabawa przestanie dawać mu satysfakcję i może zacząć wymyślać własne, a ofiarami tego mogą stać się np. nasze buty. Aby dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej rasie, zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz dokładny jej dokładny opis!