Beagle w podróży, czyli jak przygotować się na podróż z psem

Jak zachowują się psy rasy beagle w podróży? – takie pytanie warto zadać sobie, podczas planowania wycieczki lub urlopu. Przy okazji wyjazdów często szkoda nam zostawiać naszego zwierzaka samego. Chcielibyśmy, żeby razem z nami poznawał świat i cieszył się z nowych doświadczeń. Czasem z kolei odwrotnie, jesteśmy zmuszeni zabrać go ze sobą, choć niekoniecznie tego chcemy, ze względu na brak możliwości zostawienia go pod opieką kogoś innego. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować się na taką podróż z beaglem.

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się na podróż z beaglem.

Spis treści:

1. Beagle w podróży – czy możesz z nimi wyjeżdżać?

2. Beagle w podróży – obowiązkowe badania

3. Beagle w podróży – zasady poruszania się środkami transportu

4. Beagle w podróży – akcesoria

Beagle w podróży – czy możesz z nimi wyjeżdżać?

Nie ma żadnych przeciwwskazań podróżniczych dotyczących psów rasy beagle. Zaleca się jednak, by te podróże nie były bardzo długie, ponieważ psy tej rasy źle znoszą brak aktywności. Jeśli musimy jednak odbyć kilkugodzinną jazdę ze zwierzęciem, to zaplanujmy ją tak, aby robić przerwy na spacery.

Poza tym podróż z beaglem nie powinna być większym problemem, ale każdego psa należy traktować jako osobny przypadek. Niektóre osobniki mogą znosić długą jazdę gorzej niż większość. Mogą mieć duże problemy z usiedzeniem w miejscu na taki czas. Objawiać może się to niepokojem, ujadaniem czy ruchliwością, która uniemożliwia spokojną jazdę. 

W takich przypadkach lepiej oszczędzić psu cierpienia i znaleźć mu opiekę na miejscu lub zostawić w hotelu dla psów. Można też spróbować częstych przystanków, lecz nie zawsze jest to możliwe – na przykład w pociągu czy samolocie.

Aby dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej rasie, zajrzyj na naszą stronę!

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna dotyczy nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Beagle w podróży również mogą odczuć jej objawy. Najbardziej narażone są najmłodsze osobniki – przed ukończeniem  pierwszego roku życia. 

Oznaki są praktycznie takie same jak u ludzi – nudności i wymioty. Dodatkowo pies może być senny, apatyczny, a czasem odwrotnie – nietypowo nadpobudliwy. Przy takich objawach warto skonsultować się z weterynarzem, aby przepisał odpowiednie leki i ich dawkowanie. W większości przypadków od razu przynosi to efekty i możemy cieszyć się wspólnymi wycieczkami.

Beagle w podróży – obowiązkowe badania

Beagle przed podróżą pociągiem czy samolotem będą potrzebować konsultacji z weterynarzem, aby  ten upewnił się, że nie ma ku temu przeciwskazań. Pies powinien mieć zestaw szczepień przeciwko wściekliźnie, nosówce, wirusowemu zapaleniu wątroby oraz krętkowicy. Zapewni to bezpieczeństwo zarówno psu , jak i ludziom napotkanym po drodze. 

Podróż zagraniczna

Kiedy wybieramy się z psem na dalsze wycieczki, istnieje więcej warunków, które należy spełnić.

Pierwszym krokiem powinno być załatwienie dokumentów. Potrzebne będą nawet, gdy nie zamierzasz przekraczać granic Unii Europejskiej. Każdy kraj ma osobne wytyczne co do wymaganych świadectw. Szczegółowe informacje możesz uzyskać ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii lub na oficjalnych stronach państw, które będziemy odwiedzać. 

Istnieje jednak dokument, który wymagany jest w każdym kraju, czyli paszport zwierzęcia. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje: szczepienia, odrobaczania, profilaktyka przeciwkleszczowa oraz świadectwo zdrowia.

Kolejną niezbędną rzeczą dla beagla w podróży za granicę jest mikrochip. Jest to identyfikator wszczepiany pod skórę zwierzęcia. Taki chip możemy zakupić i zaaplikować psu u weterynarza. Polecamy taki zabieg nie tylko przy wycieczkach – chip pozwala zidentyfikować zwierzę w razie zaginięcia, co jest bardzo praktycznym zabezpieczeniem.

Dodatkowo wymagane jest oczywiście posiadanie ważnych obowiązkowych szczepień. Wiele państw wymaga także odrobaczenia zwierzęcia przed przekroczeniem ich granicy, dlatego warto zadbać o te środki ostrożności.

Beagle w podróży – zasady poruszania się środkami transportu

Każda podróż z psem wiąże się z pewnymi zasadami dotyczącymi danego środka transportu. Postaramy się wskazać, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

beagle w podróży

Samochód

Najbezpieczniej jest przewozić psa w klatce, która jest unieruchomiona. Nie ryzykujemy wtedy, że zwierzę okaże się zbyt ruchliwe i będzie przeszkadzać kierowcy. Jeżeli jednak nasze zwierzę zachowuje się spokojnie, może wystarczyć uprząż mocująca. 

Auto umożliwia robienie postojów i dobrze z tego korzystać, aby podróż nie była zbyt obciążająca dla psa. Dzięki temu nie zrazi się on do jazdy autem i nie będzie stawiać oporów w przyszłości.

Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać psa samego w samochodzie. Może to być dla niego traumatyczne przeżycie. Szczególnie latem, kiedy auto nagrzewa się do wysokich temperatur, co niesie ryzyko dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Pociąg

W pociągu obowiązkiem założenie psu kagańca i trzymanie go na smyczy. Zwierzę musi mieć zakupiony osobny bilet na podróż. Musimy posiadać przy sobie ważne świadectwo szczepień. W miarę możliwości dobrze byłoby wyjść ze zwierzęciem na zewnątrz w trakcie dłuższych przystanków.

Samolot

Podróż samolotem ze zwierzęciem jest skomplikowanym i mało przyjemnym dla niego procesem. Jeśli nie jest to konieczne, zalecamy unikać zabierania psa do tego środka transportu. Beagle w podróży samolotem raczej muszą być przewożone w pomieszczeniu towarowym, ponieważ ich waga zwykle nie mieści się w dozwolonym przedziale. Na pokładzie mogą znaleźć się zwierzęta do ośmiu kilogramów, a waga beagli waha się w przedziale od dziewięciu do jedenastu kilogramów.

Główne zalecenia dla właścicieli psów przed lotem to niekarmienie go co najmniej na cztery godziny przed wylotem, a także podawanie niewielkich ilości wody, wyprowadzenie go na spacer przed samym lotem oraz ewentualne podanie leków uspokajających po konsultacji z weterynarzem. Aby zapewnić psu komfort, postarajmy się znaleźć jak najwygodniejszy transporter z odpowiednią ilością miejsca.

Dodatkowo należy posiadać paszport oraz dokumenty wymagane w kraju docelowym.

Beagle w podróży – akcesoria

Obowiązkowymi akcesoriami przy podróży autem są pasy bezpieczeństwa i szelki. Pozwoli to na ograniczenie ruchów zwierzęcia, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Dobrym akcesorium będzie również mata ochronna, która zabezpieczy siedzenie przed zabrudzeniem.

W każdej podróży przyda się odpowiedniej wielkości transporter. Umożliwi to łatwe przenoszenie zwierzęcia i zapewni mu bezpieczeństwo.

Podczas wycieczek praktyczne będą miski i woda. Możemy zakupić specjalne miski transportowe, dzięki którym w łatwy sposób nakarmimy i napoimy naszego pupila.