Czym jest wścieklizna?

Wirus wścieklizny wywołuje jedną z groźniejszych chorób układu nerwowego, która zagraża wszystkim ssakom. W przypadku kontaktu ze śliną zakażonego zwierzęcia, wirus bardzo szybko przedostaje się do drugiego organizmu. W początkowym stadium choroby bardzo łatwo przeoczyć jej objawy, dlatego warto doedukować się w tym zakresie. Miej pewność, że Twojemu podopiecznemu nic nie zagraża.

Minimalizowanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, wykonanie odpowiednich szczepień i kontrola stanu zdrowia pupila pomogą Ci zmniejszyć szanse na jego zachorowanie. W przypadku tego wirusa bez wątpienia lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź, czym tak naprawdę jest wścieklizna i na co szczególnie musisz zwrócić uwagę, by skutecznie się przed nią chronić.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest wścieklizna, po czym poznać jej objawy oraz jakie kroki podejmować, by jej zapobiegać.

Spis treści:

  1. Wścieklizna – co to?
  2. Czym objawia się wścieklizna?
  3. Szczepienie przeciw tej chorobie
  4. Podsumowanie

Wścieklizna – co to?

Wścieklizna to bardzo groźna choroba wirusowa atakująca układ nerwowy ssaków, w tym ludzi czy psów. Twój pupil może zarazić się nią poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, najczęściej w drodze ugryzienia. Wirus znajduje się w jego ślinie, skąd bardzo szybko przenika do organizmu psa. Objawy choroby nie muszą wystąpić natychmiast po ugryzieniu, dlatego bardzo ważne jest regularne i dokładne monitorowanie stanu zdrowia Twojego podopiecznego.

Ugryzienie nie jest jedyną możliwością na zarażenie się wścieklizną. Uważaj również na wzajemne lizanie się pupila z innymi zwierzakami. Jeżeli Twój pies ma niezaleczone rany bądź inne uszkodzenia skóry, to wirus wścieklizny może bardzo łatwo przeniknąć do jego organizmu. Dlatego właśnie musisz uważać na spotkania swojego podopiecznego z dzikimi, bądź potencjalnie zakażonymi, zwierzętami. Pamiętaj także o regularnych szczepieniach przeciwko tej chorobie.

Wirus atakuje układ nerwowy i prowadzi do bardzo poważnych objawów neurologicznych, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Jest to choroba wyjątkowo niebezpieczna zarówno dla psów, jak i dla właścicieli, ponieważ bardzo łatwo mogą się nią zarazić od swojego pupila. Choroba szybko postępuje, dlatego do śmierci doprowadzić może zaledwie w parę dni od wystąpienia pierwszych objawów. W związku z tym wszelkie nietypowe zachowania swojego psa skonsultuj z weterynarzem. W przypadku wścieklizny nie ma czasu do stracenia.

Chcesz zapewnić swojemu pupilowi najwyższy poziom opieki zdrowotnej, ale nie jesteś zadowolony z pracy dotychczasowego weterynarza? Wybrałbyś się do innej kliniki, ale nie masz pomysłu na alternatywę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze lecznicy weterynaryjnej!

wścieklizna

Czym objawia się wścieklizna?

Objawy wścieklizny u psów mogą mieć zarówno charakter neurologiczny, jak i behawioralny. W początkowej fazie najczęściej dostrzec możesz zmiany w zachowaniu pupila. Pies może wykazywać niepokój, nadmierne rozdrażnienie, a nawet agresję. Czasem wystąpić może również spadek aktywności fizycznej oraz apatia. Niekiedy pupil może wydawać specyficzne dźwięki, inne niż jego typowe szczekanie.

W późniejszych stadiach choroby często spotykane będą problemy na tle neurologicznym. Zaliczamy do nich drżenie, trudności w chodzeniu, trudności w skoordynowaniu ruchów, a w ekstremalnych przypadkach nawet paraliż. Pies przejawiać może także reaktywność na wszelkie bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięk, światło albo dotyk.

Wścieklizna w rozwiniętym stadium objawiać się będzie mocnym zaczerwienieniem gardła oraz obfitym ślinieniem. Taki stan zdrowia prowadzi do trudności w przełykaniu pokarmu. Bardzo prawdopodobne są również zmiany w wyglądzie fizycznym psa. Ogólne pogorszenie stanu zdrowia wywołuje zmiany w posturze, wyglądzie futra, a także kondycji skóry.

Szczepienie przeciw tej chorobie

Wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie to zdecydowanie najskuteczniejsza forma ochrony Twojego pupila przed wirusem. Weterynarze zalecają odnawianie szczepienia średnio co trzy lata. Wykonanie go po raz pierwszy powinno nastąpić nie wcześniej niż po upływie pierwszych trzech miesięcy życia szczeniaka.

Szczepionki przeciwko wściekliźnie są bezpieczne dla czworonogów i większość z nich bardzo dobrze je toleruje. Oczywiście istnieje szansa wystąpienia naturalnych skutków ubocznych, takich jak chociażby lekkie zaczerwienienie czy obrzęk w miejscu zastrzyku. Wszelkie objawy powinny ustąpić samoistnie w ciągu paru dni. Jeżeli jednak widzisz, że utrzymują się dłużej, to niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.

Przygotowując swojego pupila do szczepienia, powinieneś zapoznać się z odpowiednimi przepisami prawa obowiązującymi w Twoim miejscu zamieszkania. W niektórych krajach szczepienia są bowiem obowiązkowe. Zaniedbanie ich wykonywania może zostać poddane karze. Tak jest właśnie w przypadku polskiego prawa. Każdy właściciel psa jest zobowiązany do regularnego szczepienia swojego podopiecznego. Ma to na celu nie tylko ochronę zdrowia czworonoga, ale również zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

Oczywiście istnieją pewne sytuacje, w których weterynarz może zalecić odłożenie szczepienia w czasie. Może zdarzyć się tak w przypadku choroby zwierzęcia lub kiedy wcześniejszy zastrzyk spowodował reakcję alergiczną. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, w których decyzja może zostać podjęta jedynie przez lekarza weterynarii.

wścieklizna

Podsumowanie

Wścieklizna to niezwykle groźny wirus atakujący układ nerwowy. Może zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu. Zarazić mogą się nią nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. Choroba bardzo szybko postępuje, dlatego musisz być niezwykle czujny na wszelkie objawy pojawiające się u Twojego pupila. Mogą należeć do nich między innymi zmiany w zachowaniu, problemy neurologiczne, trudności w przełykaniu bądź zmiany w wyglądzie psa. Zakażenie wścieklizną następuje w wyniku kontaktu ze śliną chorego, najczęściej przez ugryzienie.

Bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wścieklizną są regularne szczepienia – odnawiane co trzy lata. W Polsce są one obowiązkowe, a zaniedbanie ich harmonogramu może podlegać karze finansowej. W szczególnych przypadkach weterynarz może zalecić odłożenie szczepionki w czasie. Dzieje się tak wtedy, gdy Twój pies choruje bądź źle zareagował na wcześniejszą dawkę leku.

Zapobiegaj wystąpieniu wścieklizny u swojego pupila, stosując się do ustalonego harmonogramu szczepień. Dodatkowo minimalizuj kontakt z dzikimi zwierzętami oraz monitoruj stan jego zdrowia – w razie jakichkolwiek niepokojących zachowań niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Chcesz wiedzieć, na jakie inne schorzenia u psów warto uważać? Zobacz, czym charakteryzuje się dysplazja stawów biodrowych.