Sylwester z psem – jak umilić pupilowi koniec roku?

Sylwester to czas, w którym każdy chce poczuć się wyjątkowo. Wieczór spędzony w gronie przyjaciół lub rodziny to pierwszy krok w tę stronę. Oczywiście w imprezowym szale nie możesz zapomnieć o swoim czworonożnym przyjacielu. Sylwester z psem może być niezapomnianym przeżyciem, jednak musisz pamiętać, by się do niego odpowiednio przygotować. Zabezpiecz siebie i swojego psa przed hałasem, głośnymi fajerwerkami i innymi stresującymi okolicznościami!

Wiadomo, że każdy właściciel psa chce zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki w trudnych okolicznościach. Właśnie dlatego poznaj listę rzeczy, o których nie możesz zapomnieć!

Chcesz się dowiedzieć, jak zapewnić swojemu pupilowi spokojny wieczór sylwestrowy? Z tego artykułu dowiesz się, jak zminimalizować niepotrzebny stres u czworonoga w tym specjalnym dniu.

Spis treści:

  1. Sylwester z psem – stres dla zwierzęcia?
  2. Co zapewnić psu podczas imprezy sylwestrowej?
  3. Sylwester z psem – ogranicz szum i wystrzały!
  4. Sylwester z psem – co zrobić, jeśli musisz wyjść z domu?
  5. Podsumowanie

Sylwester z psem – stres dla zwierzęcia?

Sylwester to niezwykle stresujące przeżycie dla większości zwierząt. Oczywiście znajdą się też takie czworonogi, które przejdą przez ten wieczór z niebywałą łatwością, bez mrugnięcia okiem. Jeżeli jednak Twój podopieczny jest szczególnie wyczulony na hałas lub jasne światło, to powinieneś zwrócić na niego szczególną uwagę podczas tego wieczoru.

Fajerwerki i petardy są głównym powodem do niepokoju u psiaków w czasie sylwestra. Ich głośność i nieprzewidywalność może łatwo przerazić psy, który posiadają wyczulony słuch, przez co dźwięki są dla nich jeszcze bardziej intensywne niż dla ludzi. Kolejną rzeczą, na którą warto uważać, są jasne światła. Fajerwerki to w końcu nie tylko hałas, ale również błyski światła podczas wybuchów. Takie połączenie dźwięków i światła może wywoływać sporą dezorientację i strach u Twojego pupila.

Jeżeli chcesz zorganizować imprezę w swoim domu, to dodatkowym stresem dla Twojego psa może być duże skupisko ludzi. Nieznane mu zapachy, dźwięki oraz zachowania na pewno nie ułatwią tego wieczoru.

sylwester z psem

Co zapewnić psu podczas imprezy sylwestrowej?

Zadbaj o to, by Twój pupil miał przygotowane ciche i bezpieczne miejsce do spędzenia tego wieczoru. Możesz do tego wykorzystać jego ulubione legowisko bądź specjalną klatkę. Zapewnij swojemu podopiecznemu komfortowe miejsce, w którym nikt nieznajomy nie będzie go niepokoił.

Hałas fajerwerków sam w sobie jest już dostatecznie stresujący dla zwierzaków, dlatego postaw na nieco spokojniejszą muzykę, włączoną na niższym poziomie głośności. Pozwoli to, przynajmniej w pewnym stopniu, zminimalizować hałas imprezy.

Dobrym pomysłem w trakcie tego wieczoru jest zajęcie psa zabawkami interaktywnymi. Twój pupil skupi się na zabawie, co pozwoli mu się nieco zrelaksować i zapomnieć o panującym zgiełku.

Jeżeli przez ostatnie lata zauważyłeś, że Twój czworonożny przyjaciel znosi sylwestrowe wieczory z wielkim trudem, to rozważ zastosowanie środków uspokajających. Specjalne suplementy lub leki przepisane przez weterynarza zredukują stres Twjego psiaka. Co najważniejsze, będą one całkowicie bezpieczne dla jego zdrowia. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kliniki weterynaryjnej? Masz szczęście – w tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, a Twój psiak będzie w dobrych rękach!

Sylwester z psem – ogranicz szum i wystrzały

Sylwester z psem może być niezwykle stresujący głównie ze względu na szum i wystrzały. W trosce o komfort swojego pupila postaraj się ograniczyć hałas do minimum. W tym celu przede wszystkim zamknij szczelnie wszystkie okna. Dodatkowo możesz użyć rolet lub zasłon, aby ograniczyć jasne błyski światła od fajerwerków i petard.

Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalny zestaw przeciw hałasowi. Zakłada się go na uszy psa na czas wystrzałów. Znajdziesz go w większości sklepów zoologicznych lub u niektórych weterynarzy. Oczywiście zadbaj również o to, żeby impreza odbywała się w innych pomieszczeniach niż to, w którym przygotowałeś specjalny kącik dla swojego pupila.

Możesz spróbować również skonstruować barierę dźwiękową w pokoju, w którym będzie przebywał Twój psiak. Wybierz grube i dźwiękochłonne koce, a następnie umieść je pod drzwiami tak, by tłumiły dźwięki z zewnątrz. Pamiętaj – im większe koce, tym lepiej!

sylwester z psem

Sylwester z psem – co zrobić, jeśli musisz wyjść z domu?

Jeśli musisz wyjść z domu na imprezę sylwestrową, to przygotuj wcześniej Twojego psa do takiego wieczoru. Przede wszystkim skonsultuj się z weterynarzem w celu dobrania leków uspokajających odpowiednich dla Twojego pupila. Pamiętaj, by podać je odpowiednio wcześnie, o konkretnej porze dnia. Jeżeli masz taką możliwość, to poproś zaufanego znajomego lub członka rodziny, żeby zaopiekował się pupilem w czasie Twojej nieobecności.

Nie obwiniaj się jednak, jeżeli nie masz kogo poprosić o taką przysługę. Twój podopieczny na pewno poradzi sobie sam tego wieczoru, jeżeli zapewnisz mu odpowiednie warunki. Legowisko, zabawki i przekąski to podstawa. Poza tym pamiętaj o zamknięciu okien i wyeliminowaniu wszelkich innych elementów, które mogłyby powodować hałas. Jeśli Twój pies ma tendencję do głośnego szczekania, koniecznie poinformuj sąsiadów o tym, że nie będzie Cię w domu. Poproś ich o wyrozumiałość w przypadku ewentualnych niedogodności.

Martwisz się, że Twój psiak jednak nie poradzi sobie sam? Wolisz, żeby zajął się nim ktoś, kto zna się na psich potrzebach? Rozważ skorzystanie z hotelu dla psów bądź usług profesjonalnego opiekuna zwierząt. Ważne, żebyś zarezerwował termin odpowiednio wcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatni moment!

Podsumowanie

Sylwester z psem będzie wymagał od Ciebie odpowiedniego podejścia. Musisz pamiętać, by w szale przygotowań niezapomnianego wieczoru nie przeoczyć potrzeb Twojego pupila. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc znalezienie sposobu i środków, które najlepiej zadziałają w przypadku Twojego zwierzaka nie będzie łatwe. Mogą różnić się one od tych zasłyszanych chociażby od Twoich znajomych.