Tresura psa – kiedy i od czego zacząć?

„Siad!”, „podaj łapę!” – czy kiedyś słyszałeś albo sam wypowiadałeś te komendy? Zapewne nieraz! W końcu są to podstawowe elementy tresury psa, od których warto zacząć naukę już w wieku szczenięcym.Tresura psa nie będzie łatwym zadaniem, ale bez wątpienia przyniesie dużo satysfakcji – zarówno czworonogowi, jak i jego właścicielowi. Z resztą, kto nie chciałby, by jego pupil wykonywał widowiskowe sztuczki? Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z tresurą Twojego psa, przeczytaj ten artykuł do końca.

Tresura psa – co, jak i kiedy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto tresować psa?
  2. Tresura psa – w jakim wieku zacząć?
  3. Tresura psa – podstawowe komendy
    • Siad
    • Do mnie
    • Zostań
    • Aport
  4. „Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek” – czy to prawda?
  5. Tresura psa – podsumowanie

Dlaczego warto tresować psa?

Tresura psa jest niezbędnym elementem, jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo Twojego podopiecznego. Pozwala nauczyć go odpowiednich zachowań – wykonywania poleceń, pozostawania na miejscu czy reagowania na określone sygnały. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo nie tylko pupilowi, ale również otoczeniu.

Trening umożliwia także wzajemne zrozumienie. Poprawia komunikację między psem a jego właścicielem, dzięki czemu pupil lepiej rozumie, czego od niego oczekujesz. Ty natomiast lepiej poznasz jego potrzeby. Oczywiście przekłada się to też na umacnianie łączącej Was więzi. Pozytywne doświadczenia po wspólnym treningu wzmocnią poczucie zaufania.

Stosując odpowiednią technikę tresowania możesz zapobiec wielu problemom behawioralnym. Niszczenie mienia, agresywne zachowania czy ucieczki to jedynie niektóre z nich. Naturalnym następstwem regularnych treningów jest zwiększający się poziom samokontroli psa. Odpowiednio wytresowany pupil będzie wiedział, aby nie podejmować działania od razu po wystąpieniu impulsu – cierpliwie poczeka na właściwą komendę.

Dodatkowo tresowanie psa pomaga mu dostosować się do różnych sytuacji i środowisk. Dzięki temu bez większych trudności odnajdzie się w nietypowych dla niego miejscach i nowych okolicznościach – a Ty będziesz mógł nad nim łatwiej zapanować. Pies o wysokim poziomie samokontroli może odgrywać ważną rolę w dogoterapii – koniecznie sprawdź, co to takiego!

Pamiętaj, że psy uwielbiają być aktywne i uczyć się nowych rzeczy! Trening dostarcza im intelektualnej stymulacji, daje radość i satysfakcję z widocznych postępów.

Tresura psa – w jakim wieku zacząć?

Odpowiedni wiek na rozpoczęcie tresury psa może różnić się w zależności od rasy, indywidualnych cech psa oraz rodzaju treningu, jaki chcesz zastosować. Zazwyczaj im wcześniej zaczynasz tresurę, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że musi być ona odpowiednio prowadzona i dostosowana do etapu rozwoju pupila, w którym się znajduje.

U szczeniąt w wieku 8–16 tygodni można zacząć wprowadzać podstawowe komendy, takie jak „siad”, „leżeć” i „przyjdź”. Jednak na tym etapie sesje tresury powinny być krótkie i zawierać element zabawy, by nie przeciążać nimi zbytnio pupila.

W wieku od czterech do sześciu miesięcy nie bój się próbować nauki bardziej zaawansowanych komend i sztuczek – składających się z kilku kroków. Będzie to na pewno spore wyzwanie z uwagi na niewyczerpane pokłady energii pupila i jego ciekawość.

Jeżeli rozważasz tresurę zawodową, z nastawieniem na późniejsze uczestnictwo w zawodach, taki specjalistyczny trening można rozpocząć z rocznym psem. Wtedy powinien już dobrze rozumieć podstawowe komendy i być przygotowany na dalszą, nieco bardziej skomplikowaną, naukę.

tresura psa

Tresura psa – podstawowe komendy

Tresura psa to złożony i czasochłonny proces. Od nauki jakich komend najlepiej zacząć? Oto kilka z nich, które idealnie sprawdzą się „na start”!

Siad

Komenda „siad” to często pierwszy krok w psiej tresurze. Aby nauczyć Twojego pupila reagowania na nią, musisz przede wszystkim przykuć jego uwagę. Następnie, trzymając przysmak w ręce, powoli i wyraźnie powiedz „siad” lub „siadaj”. Dodatkowo możesz wykonać ręką ruch w dół – dzięki temu psiak szybciej zrozumie, czego od niego oczekujesz.

Do mnie

Ważne jest, by trening komendy „do mnie” przeprowadzać w spokojnym otoczeniu, które nie będzie rozpraszało Twojego czworonoga. Gdy pies samodzielnie do Ciebie podchodzi pochwal go i nagródź smakołykiem. To pomoże mu zrozumieć, że przyjście do ciebie jest zachowaniem pożądanym. Kiedy Twój pupil jest w pewnej odległości, wywołaj go komendą „do mnie” – wyraźnie i przyjaznym tonem głosu. Jeżeli zareaguje, i do ciebie przyjdzie, nie zwlekaj z wyjęciem smakołyka!

Zostań

Do nauki komendy „zostań” warto przejść, kiedy pupil opanował już umiejętność siadania. By wygodniej było Ci monitorować jego reakcję, podejdź do psa na niewielką odległość. Następnie wyraźnie i spokojnie powiedz komendę „zostań” – jednocześnie wyciągając otwartą dłoń w jego stronę. To pomoże wizualnie wesprzeć komendę.

Zaczekaj kilka sekund i powoli zacznij się oddalać. Jeżeli pies zostanie w miejscu, koniecznie nagródź go smakołykiem. Powtarzaj trening, stopniowo wydłużając czas, w którym podopieczny musi pozostać w pozycji „zostań”. Ćwicz w różnych miejscach, ponieważ wtedy pupil nauczy się reagować na Twoje polecenie niezależnie od otoczenia.

Aport

By nauczyć psa aportować wybierz dla niego odpowiednią zabawkę – wytrzymałą i dobraną do rozmiarów pupila. Na początku naucz czworonoga chwytać przedmiot, a następnie przejdź do nauki oddawania. Gdy ma on zabawkę w pysku powiedz komendę „oddaj”. Poczekaj, aż przedmiot znajdzie się w Twoich rękach.

Później możesz przejść do rzucania zabawki – przy wyrzucie powiedz komendę „aport”. Kiedy pupil wróci z nią do Ciebie ponownie poproś o jej oddanie.

tresura psa

„Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek” – czy to prawda?

Pies nigdy nie będzie za stary na naukę nowych sztuczek! Oczywiście wraz z wiekiem Twojego pupila spadać będzie zdolność szybkiego przyswajania nowych informacji, a co za tym idzie, coraz więcej czasu będzie zajmowała mu nauka. Nie oznacza to jednak, że tresura psa powinna ograniczać się do wieku młodzieńczego.

Jeżeli tresujesz starszego psa, zwróć szczególną uwagę na jego kondycję zdrowotną – dopasuj do niej plan treningowy. Być może na efekty będziesz musiał poczekać nieco dłużej, ale dzięki regularnym ćwiczeniom na pewno wspólnie osiągniecie pożądany rezultat!

Tresura psa – podsumowanie

Tresura psa to nie lada wyzwanie, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i systematyczności w treningach, na pewno wspólnie z Twoim pupilem osiągnięcie oczekiwany efekt.

Pamiętaj, że niektóre rasy psów mogą szybciej przyswajać przedstawiane im sztuczki, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu na rozwinięcie swoich umiejętności. Bądź cierpliwy i zwracaj uwagę na indywidualne potrzeby i zdolności Twojego pupila. Pamiętaj również, że tresura powinna opierać się na systemie nagród – koniecznie wybierz dobre smakołyki!