Dogoterapia – jakie psy nadają się do takiej pracy?

Czym jest i jak wygląda dogoterapia?

Dogoterapia to terapia różnorodnych zaburzeń prowadzona z asystą psa. Psy świetnie sprawdzają się jako wsparcie dla dzieci, ale także np. żołnierzy z zespołem stresu pourazowego.

Polski Związek Dogoterapii powstał w 2004 roku i zajmuje się propagowaniem i pogłębianiem wiedzy na temat kynoterapii. Zrzesza osoby zainteresowane taką formą terapii, a także zajmuje się szkoleniem – zarówno psów, jak i ludzi.

Tego typu zajęcia można podzielić na dwie grupy – pierwsza z nich to Animal Assisted Activities (AAA) – nie potrzeba do nich żadnych uprawnień. Możemy na przykład spotkać się z nimi na oddziałach szpitalnych, na których wprowadza się szczenięta mające po prostu poprawić nastrój pacjentów. To także pokazy zajęć z psami ratowniczymi czy  służącymi w policji.

Druga grupa zajęć to Animal Assisted Therapy (AAT) – w tym przypadku potrzebne są już specjalistyczne uprawnienia. Prowadzone są przez wyszkolonego terapeutę i z udziałem odpowiednio ułożonego psa.

Dogoterapia jest tylko uzupełnieniem właściwego procesu terapeutycznego – nie zastąpi innych form terapii, za to doskonale je wspiera. Przeszkolony pies może sprawić, że pacjent stanie się bardziej odprężony, wyciszony, zrelaksowany. Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie, w formacie: jeden pacjent, jeden pies, jeden terapeuta, lub grupowo: jeden pacjent, wiele psów, jeden opiekun psów. Forma zajęć zawsze ustalana jest indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb pacjenta, jego ograniczeń i predyspozycji.

Dla kogo jest przeznaczona taka forma terapii, komu może pomóc?

Psy przeznaczonego do tego typu pracy mogą pomóc pacjentom z różnymi stopniami niepełnosprawności ruchowej lub intelektualnej. Wesprą także w przypadku zaburzeń lękowych, PTSD czy w procesie zdrowienia po traumatycznych wydarzeniach takich jak gwałt. Zajęcia z dogoterapii prowadzone są zarówno w placówkach przeznaczonych dla dzieci, jak i w domach opieki dla seniorów.

dogoterapia

Tego typu zajęcia, pomagają przy problemach typu:

  • zaburzenia ze spektrum autyzmu;
  • zespół Downa;
  • porażenie mózgowe;
  • choroba Alzheimera;
  • zanik mięśni;
  • artretyzm;
  • zaburzenia lękowe;
  • PTSD;
  • depresja.

W przypadku każdego z powyższych problemów współpraca z psem naprawdę pomaga wyciszyć emocje, uspokoić pacjenta, zrelaksować go. Tego typu terapia pomaga również w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności okazywania emocji i uczuć, wspiera rozwój fizyczny i ruchowy. Zajęcia z psem wspierają również naukę komunikacji czy budowania relacji interpersonalnych.

Jakie psy nadają się do dogoterapii?

Do kynoterapii nadają się psy opanowane, które trudno wyprowadzić z równowagi, nieprzejawiające skłonności do żadnych agresywnych zachowań. Najlepszymi rasami do takiej formy terapii są: golden retriever, labrador, beagle, ale także kundelki, które mają odpowiednie cechy charakteru.

Beagle może wydawać się nietrafionym wyborem do tego typu zajęć, bo jest bardzo energiczny. W rzeczywistości to jeden z najlepszych wyborów, gdyż psy tej rasy mają bardzo wysoki próg pobudliwości. Z dużym spokojem znoszą zamieszanie wokół nich i żeby je zdenerwować, trzeba naprawdę nieźle się postarać.

Nie ma więc jednej odpowiedzi, jaka rasa będzie najlepsza do dogoterapii, ale jedno jest pewne: muszą to być psy ułożone, dorosłe i skore do pracy z człowiekiem. Muszą mieć odpowiednie predyspozycje, dysponować odpowiednio wysokim progiem pobudliwości i nie wykazywać agresywnych zachowań.

Psy, które mają pracować w ten sposób, trzeba odpowiednio wychowywać od szczenięctwa. Nie mogą to być przypadkowe, nawet najsłodsze i najładniejsze pieski. Muszą być naprawdę dobrze wyszkolone, tak aby nie zaatakowały swoich podopiecznych w żadnym wypadku.

I w drugą stronę: osoby biorące udział w dogoterapii muszą być świadome, w jaki sposób obchodzić się z psami, jak okazywać im uczucia i co może być przez nie odebrane jako niekomfortowe zachowanie.

Gdzie szukać tego typu zajęć?

Zajęcia z dogoterapii prowadzone w są w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także w prywatnych placówkach oferujących spotkania z psami terapeutami. Niektóre przedszkola lub domy opieki społecznej oferują takie zajęcia dla swoich podopiecznych.

dogoterapia

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz jedno z tych miejsc? Przede wszystkim, jak pies był szkolony, jakie certyfikaty ma psi terapeuta, czy opiekun ma ukończone jakieś szkolenia związane z kynoterapią. Zanim zdecydujesz się skorzystać z pomocy takiego ośrodka, poczytaj opinie na jego temat, wyszukaj stosowne informacje, zwróć uwagę na to, czy terapeutami są szczenięta, czy dorosłe, ułożone psy.

Podsumowanie

Zajęcia terapeutyczne z psami to bardzo ciekawy nurt w psychologii. Dogoterapia pomagają się wyciszyć, uspokoić, opanować emocje. Pozwalają również nazywać emocje, panować nad nimi, ale też otworzyć się na ludzi i relacje interpersonalne. Dobrze prowadzone zajęcia tego typu przynoszą naprawdę ogromne korzyści w terapii stresu pourazowego, zajęć dla osób ze spektrum autyzmu, osób z zespołem Downa lub ludzi cierpiących na depresję.