Jak wybrać lecznicę weterynaryjną – dobry weterynarz to podstawa poczucia bezpieczeństwa

Dobry weterynarz jest na wagę złota – szybko wykryta choroba i dobrze postawiona diagnoza mogą uratować naszemu pupilowi zdrowie lub życie. Dlatego ważne jest, żeby odpowiednio wybrać lecznicę weterynaryjną, do której będziemy chodzić z naszym pupilem. Jak wybrać takie miejsce? Na co konkretnie zwrócić uwagę? Jak podjąć tę decyzję, która może zaważyć na zdrowiu naszego przyjaciela?

Po pierwsze – zwróć uwagę na podejście weterynarza do pacjenta

weterynarz

Zazwyczaj już na pierwszej wizycie można zauważyć, jak bardzo może różnić się podejście lekarza do zwierząt. Zobaczycie, że jeden lekarz będzie uspokajał zwierzaka, przez co da mu taką energię, że psiak będzie się mniej stresował. Inny weterynarz z kolei będzie złościł się, gdy psiak czy kot nie będą współpracować. 

Moja pani weterynarz, której ufam i którą moje psy naprawdę akceptują, zawsze ma dla nich ciepłe słowo, trochę pieszczot. Podczas mniej przyjemnych zabiegów, jak szczepienie czy pobieranie krwi, także jakiś smaczek. Jednocześnie jednak umie zachować dystans i nie pozwoli zwierzakom wejść sobie na głowę. Zawsze po zastrzyku wymasuje miejsce wkłucia, żeby zminimalizować ból, ale nie rozczula się nadmiernie, przez co widać, że podchodzi do pacjentów bardzo profesjonalnie.

Dobra hodowla psów, jeśli zdecydowaliście się na kupno psa rasowego, na pewno da Wam namiary na sprawdzone lecznice weterynaryjne w okolicy. Ale jeśli jechaliście po psa wiele kilometrów, to nie będziecie mieć możliwości skorzystania z takiego polecenia.

Dobry weterynarz wyjaśni Wam, co się dzieje z Waszym pupilem. Poinformuje Was, dlaczego jest przeprowadzane takie, a nie inne badanie. Podpowie Wam, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniście wykonać w najbliższej przyszłości. Już na pierwszej wizycie weterynarz powinien sprawdzić stan i długość pazurków, stan uzębienia oraz to, czy pies jest odpowiednio zabezpieczony przed kleszczami i innymi pasożytami.

Po drugie – lokalizacja lecznicy: dobry weterynarz i dobra lokalizacja to wygrana

dobry weterynarz

Wiadomo, że gdy coś złego dzieje się z psem, to do dobrego specjalisty pojedzie się na drugi koniec miasta lub dalej. Optymalna sytuacja ma jednak miejsce wówczas, gdy dobry specjalista przyjmuje możliwie blisko albo żeby przynajmniej do lecznicy istniał dobry dojazd, abyś w razie potrzeby bez problemu się do niego dostał. 

Co innego gdy wybieracie się na zwykłe szczepienie czy wizytę kontrolną. Można wtedy wybrać się na wycieczkę, przy okazji odwiedzając zaufanego weterynarza – gdy jednak dzieje się coś nagłego, kiedy liczy się każda chwila, np. gdy pies miał wypadek, to nie można jechać z zakrwawionym zwierzakiem na drugi koniec miasta – dobrze wówczas mieć wybranego weterynarza blisko domu.

Oczywiście sama lokalizacja, nie może być jedynym lub najważniejszym kryterium wyboru, ale okazuje się dość istotna. Dodatkowo zwróć uwagę na godziny otwarcia lecznicy – całodobowa klinika jest świetnym rozwiązaniem, ale nie każda placówka decyduje się na takie godziny pracy. Jeśli miejsce, które macie na oku, nie oferuje całodobowej opieki, zapytajcie, na jakich zasadach udzielana jest pomoc w nagłych wypadkach. Często jest tak, że lekarz dyżuruje pod telefonem na wszelki wypadek.

Po trzecie – wiedza lekarza prowadzącego i wyposażenie gabinetu

weterynarz

Sprawdźcie, jakie studia ukończył lekarz, który ma przyjmować Twojego pupila. Zwróćcie zwłaszcza uwagę na to, czy skończył jakieś dodatkowe kursy, czy rozwija się w swoim zawodzie. A może ukończył studia dziesięć lat temu i na tym poprzestał? Dowiedzcie się, czy chce mu się dokształcać, uaktualniać swoją wiedzę.

Skontrolujcie, jak wyposażony jest gabinet. Czy znajduje się w nim aparat rentgenowski, ultrasonograf, laboratorium do badania próbek krwi, kału czy moczu. Obecność takich narzędzi diagnostycznych na miejscu może uratować życie Waszemu pupilowi. Dzięki nim dużo szybciej będzie można postawić diagnozę i podjąć odpowiednie leczenie. 

Zwróćcie uwagę, jakie jest zaopatrzenie przychodni w podstawowe leki. Sprawdźcie, czy popularne zwierzęce leki dostępne są od ręki, czy trzeba czekać, aż przychodnia je zamówi. Zwróćcie też uwagę na to, jaką karmę poleca przychodnia. Dobry weterynarz nie będzie polecał pożywienia, które może zaszkodzić psu, ale jest popularne, a producent dobrze płaci za jego reklamę. 

Możecie też rzucić okiem na półki z akcesoriami dla zwierząt, o ile przychodnia je oferuje. Jeśli są tam zabawki czy akcesoria, które określilibyście jako niebezpieczne dla Waszego pupila – zrezygnuj z usług tej przychodni. 

Po czwarte – jakie opinie ma przychodnia i konkretni lekarze

Czasem zdarza się tak, że sama przychodnia ma bardzo dobre opinie, bo większość jej pracowników to świetni fachowcy, ale jeden z lekarzy weterynarii nie jest godny zaufania. Sprawdźcie w internecie opinie o danej przychodni i postarajcie się je przefiltrować. 

Czasami ktoś w złości napisze parę słów za dużo, bo lekarz nie chciał przyjąć go po godzinach pracy lub bez kolejki. Warto sprawdzić opinie w różnych źródłach, dobrze jest też zapytać na lokalnych grupach o konkretną przychodnię. Jeśli wielu ludzi wyraża się pozytywnie o placówce, możesz założyć, że jest ona godna zaufania i warto udać się tam ze swoim przyjacielem.

Bez względu na to, czy to jest Wasz wymarzony pies z dobrej hodowli, czy uratowany kundelek ze schroniska – zasługuje na najlepszą opiekę. Prawda?

Podsumowanie – dobry weterynarz dla naszego pupila

Zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół to ważna rzecz. Dbamy o nie wybierając odpowiednią karmę, kupując bezpieczne akcesoria i witaminy. Także decydując się na najlepszą z możliwych klinik weterynaryjnych. Godziny otwarcia, lokalizacja i wyposażenie są tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze przychodni. To naprawdę jedna z kluczowych decyzji, którą musicie podjąć, gdy decydujecie się na wzięcie odpowiedzialności za jakiegoś zwierzaka.