Pies na plaży – o czym trzeba pamiętać, gdzie wejdziesz na plażę z psem?

Czy pies na plaży jest mile widziany?

Niestety większość plaż w naszym kraju nie jest zbyt przyjazna dla psów. Pies na plaży to nadal niezbyt częsty widok. Przynajmniej jeśli chodzi o sezon wakacyjny. Dlaczego? Możliwe, że wciąż wielu ludzi nie godzi się na pływanie razem z psami lub zwyczajnie boi się obcych czworonogów. Mają do tego prawo, które warto byłoby szanować. 

Złą „prasę” wszystkim psiarzom robią także ci, którzy nie sprzątają po swoich pupilach, nie panują nad nimi lub nie zajmują się nimi wystarczająco dobrze, przez co psiak robi na plaży to, co chce – łącznie z bieganiem po ręcznikach innych plażowiczów i kradzieżą różnego rodzaju skarbów: jedzenia, zabawek i innych przedmiotów, które wydadzą mu się atrakcyjne.

Dlatego na większości plaż strzeżonych wejście z psem pomiędzy czerwcem a październikiem jest mocno utrudnione. Na szczęście jednak istnieją plaże przeznaczone głównie dla czworonogów i ich właścicieli. Swojego pupila można schłodzić w wodzie również na wielu dzikich plażach pozbawionych ratowników.

Nie istnieje jeden odgórny przepis, który regulowałby przebywanie psa na plaży, dlatego każda gmina ustala własne reguły. Niektóre nie pozwalają w ogóle na wchodzenie z psem na plażę, inne dopuszczają to, ale tylko w godzinach wieczornych, wiele ogranicza to prawo do miesięcy poza sezonem, a pozostałe owszem – pozwalają, ale tylko na wejście, na kąpiel psa już nie.

pies na plaży

Pies na plaży – gdzie można z nim pływać? 

Oczywiście większość dzikich plaż stoi przed psiarzami otworem, ale możesz spotkać się tam z niechęcią, jeśli trafi się ktoś, kto nie przepada za czworonożnymi plażowiczami. Są też specjalne plaże dla psów. Na przykład w Gdańsku Brzeźnie nie tylko urządzono na prawo od wejścia numer 34 psią plażę, ale dodatkowo znajdziesz tam ogromny wybieg dla psiaków. Liczy on sobie około dwóch tysięcy metrów kwadratowych, na których mogą harcować nie tylko szczeniaki. W ogóle jeśli chodzi o Gdańsk, to z czworonogiem można tam wejść na każdą niestrzeżoną plażę.

W Białogórze można wejść na plażę z psem wejściem numer 32, z kolei w Darłowie, w pobliżu ulicy Słowiańskiej 24, a także  w okolicy ulicy Józefa Muchy są plaże, na które możesz wejść ze swoim psiakiem po dwudziestej wieczorem lub przed ósmą rano. Jeśli masz taką możliwość i możesz przemieścić się trochę dalej od Darłowa, a nawet za Darłówko, w stronę Jeziora Kopań, to znajdziesz kilka ciekawych plaż, na których psiaki stanowią większość plażowiczów. 

Gdzie jeszcze psy są mile widziane?

pies na plaży

W Dąbkach możesz poczuć się swobodnie ze swoim czworonogiem praktycznie na każdej niestrzeżonej plaży. Rzadko kiedy komuś przeszkadza ich obecność w wodzie. Z kolei w Dębkach można spokojnie wejść na plażę wejściem numer 18 i nikt nie wyprosi Twojego czworonożnego przyjaciela. 

Oksywie – Babie Doły w Gdyni to prawdziwy psi raj. Znajdziesz tam wydzieloną psią plażę – wejście numer GDY4. Są tam dostępne woreczki na psie odchody oraz specjalne kosze na ich zawartość, a sama plaża jest naprawdę dobrze oznakowana. Kolejne takie miejsce w Gdyni zostało wyznaczone między wejściem 18 i 19 – Gdynia Kolibki. Co ciekawe, jest na niej dostępny tor agility dla psiaków, które uwielbiają sport i, oprócz kąpieli, chciałyby trochę potrenować. W Mielnie w sektorze między L i M, dostępna jest psia plaża, zaś poza sezonem pies może korzystać z całego terenu. 

A w Pobierowie znajdują się dwie bardzo ładne plaże, które zapraszają czworonożnych plażowiczów: wejście numer 32 i wejście numer 43. W Pogorzelicy natomiast takie miejsca dla czworonogów dostępne są przez cały rok. Mowa o następujących plażach: pierwsza – przy wejściu technicznym numer jeden, druga – przy wejściu numer 2. 

W Świnoujściu jest także dostępna taka plaża i co ciekawe, było to pierwsze takie miejsce w Polsce. Gdzie je znajdziesz? Jest to odcinek w okolicy ulicy Uzdrowiskowej, niedaleko wiatraka. Jest dobrze oznakowana i naprawdę duża. 

Gdzie na pewno pies nie ma wstępu na plażę?

Ze swoim przyjacielem na pewno nie wejdziesz na plażę w Wolińskim Parku Narodowym a także Słowińskim Parku Narodowym. Do Wolińskiego Parku nie wejdziesz z psiakiem w ogóle, nie tylko na plażę. 

Nie można także spacerować z psiakiem po wydmach w żadnym miejscu na polskim wybrzeżu. Podobnie na wydmy nie mają wstępu także ludzie, bo są to tereny traktowane jak rezerwaty przyrody. Za wchodzenie na nie można zapłacić mandat. 

Rezerwaty przyrody, podobnie jak parki krajobrazowe, ograniczają możliwość spacerowania z psem po ich terenie. Jeśli nawet się zgodzą – Twój przyjaciel musi być ZAWSZE na smyczy. Pamiętaj, że kopanie dołów, uwielbiane przez niektóre psy, jest surowo zakazane na przedwydmiu. Tak więc zwróć uwagę na to, co robi Twój przyjaciel, żebyś nie zdziwił się, gdy przyjdzie zapłacić mandat za jego zabawy. 

Nie można także w nadbrzeżnych lasach spuszczać psów ze smyczy – ale to nie powinno Cię dziwić, bo psa nie można puszczać luzem w żadnym lesie. To niebezpieczne zarówno dla Twojego przyjaciela, jak i dla dzikich zwierząt, które taki las zamieszkują.

pies na plaży

Pies na plaży – czym zająć psi umysł, żeby zwierzak spędził tam dobry czas?

Pamiętaj, że psiak nie jest stworzony do plażowania w takim stopniu jak ludzie. Nie będzie się opalał, nie poczyta książki, a spokojne leżenie nie stanowi dla niego żadnej atrakcji. 

Jeśli wybierasz się z psem nad wodę – zorganizuj mu ten czas według jego standardów przyjemności. Popływajcie, pobawcie się w wodzie. Dobrym pomysłem jest także nauka sztuczek. W środowisku, w którym psiak ma mnóstwo rozpraszaczy, nauka będzie dla niego męcząca i wymagająca, ale na pewno satysfakcjonująca. 

Podsumowanie

Wiele plaż jest całkowicie zamkniętych dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak są takie miejsca, gdzie można spędzić czas razem ze swoim psem lub szczeniakiem. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad. Nie wchodź w miejsca, które mają jasny zakaz przebywania z czworonogiem, staraj się nie przeszkadzać innym plażowiczom. Pilnuj swojego psiaka, nie pozwól mu biegać po ręcznikach innych ludzi. I bawcie się dobrze!