Pies w upały – jak pomóc mu przez to przejść?

Zarówno szczeniaki, jak i psi seniorzy bardzo mocno reagują na wysokie temperatury. Upały są dla nich koszmarem, który przechodzą bardzo ciężko. Także psy z długą sierścią lub schorowane, po zabiegach, mają utrudnioną wymianę powietrza. Jak ulżyć naszemu psu? Jak pomóc mu przejść przez upały? 

Jakie akcesoria warto kupić? Jak spędzać czas z psem, gdy żar leje się z nieba? Na pewno zastanawiałeś się nad tym wielokrotnie – dlatego śpieszymy z odpowiedziami.

pies w upały

Jak pomóc psu w upał – kontrowersyjny pomysł: zrezygnuj ze spacerów

Tak, dobrze słyszysz – w czasie największych upałów ogranicz swojemu psiakowi spacery. W ciągu dnia, gdy słońce naprawdę mocno grzeje, nie wychodź z psem wcale lub wyjdź tylko na samą toaletę. Dłuższy spacer zapewnisz psu wieczorem, gdy chodniki nie będą już tak nagrzane i psiak nie poparzy łap. Gdy będzie chłodniej, Twój czworonożny przyjaciel doceni uroki spaceru. W środku dnia tylko by się męczył. 

Jeśli jednak akurat masz wolne i chcesz zabrać psa nad wodę – możesz to zrobić. Pamiętaj tylko, że pies, tak jak człowiek, nie może wbiec rozgrzany do zimnej wody. Musi wchodzić stopniowo – bez szaleństw na początku. Dopiero gdy jest schłodzony i nie dozna już szoku termicznego, możesz pozwolić mu na trochę zabawy.

Pamiętaj, żeby po zabawie w wodzie czworonóg koniecznie odpoczywał w cieniu. Kiedy nakręci się na dzikie harce, może nie odczuwać, jak bardzo działa na niego słońce. Nie chcesz przecież, żeby skończyło się to udarem cieplnym! Zmuś psa do poleżenia w cieniu i odpoczęcia. Nigdy nie pozwól mu pić ze zbiorników wodnych, w których się kąpie. Zawsze miej ze sobą dla niego wodę do picia.

Na każde wyjście z psem zabierz dla niego wodę – musi mieć możliwość napicia się. W sklepach zoologicznych są dostępne elektrolity dla psów, żeby uzupełnić ich poziom w takie gorące dni. Nie zapominaj o regularnym szczotkowaniu psa – zadbana sierść to pewność, że będzie dobrze regulowała temperaturę zwierzaka. Możesz zabrać ze sobą zamrożoną wodę – szybko odmarznie, ale będzie przyjemnie zimna przez dłuższy czas.

Jeśli możesz, na spacery wybieraj miejsca zacienione – las, park, a nie pola, na których możesz Ty i Twój pies poczuć się jak na patelni. Na spacerze możesz również polewać łapy psa zimną wodą. Na pewno przyniesie mu to ulgę. 

Jak schłodzić psa – mata chłodząca w domu i na dworze

pies w upały

W wielu różnych sklepach znajdziesz dla swojego czworonoga wspaniały wynalazek: matę chłodzącą. Mata wygląda trochę jak materacyk. Kiedy zwierzak się na niej położy, żel chłodzący będący w środku uaktywnia się i mata zaczyna przyjemnie chłodzić. Dzięki temu Twój psiak może poczuć odrobinę ulgi. Bez wątpienia mieszkanie w trakcie upałów może się mocno nagrzewać. My możemy schłodzić się wiatrakiem czy klimatyzatorem. Psiaki zazwyczaj jednak boją się wentylatora. Taka mata naprawdę może mu pomóc. Zwłaszcza jeśli chodzi o szczeniaki lub starsze psy – mata może być dla nich prawdziwym wybawieniem.

Taką matę możesz wykorzystać również na zewnątrz – nie zajmuje dużo miejsca, więc możesz zabrać ją nawet na wakacje czy na wyprawę nad wodę. Twój czworonożny przyjaciel na pewno będzie Ci wdzięczny za zadbanie o jego potrzeby.

Jeśli spędzacie czas na podwórku, a Twój psiak lubi taplać się w wodzie, możesz kupić basen dla psów. Nie jest to wielki wydatek, a nawet odrobina wody może przyjemnie schłodzić zwierzaka. Dodatkowo będzie to dla niego naprawdę niesamowita zabawa, zwłaszcza jeśli do środka wrzucisz mu kilka ulubionych zabawek. Będzie mógł je wyławiać i wrzucać sobie je na nowo do wody, żeby znów móc je pochwycić w wodzie. Zobaczysz, że będzie bardzo zadowolony z takiego rozwiązania.

Pamiętaj, żeby zwierzak przez cały czas miał dostęp do wody. Wymieniaj ją co jakiś czas, aby pozostała chłodna i świeża. Postaw miskę w zacienionym miejscu. 

Pies w upały – na co zwrócić uwagę

Pamiętaj, ze pies oddaje ciepło przez język. Musisz zapewnić mu możliwość ziajania. Absolutnie nie zakładaj mu kagańca weterynaryjnego. Taki kaganiec dozwolony jest tylko na krótką chwilę, jeśli psiak ma być poddany jakiemuś zabiegowi pielęgnacyjnemu lub na przykład ma mieć pobraną krew, a bardzo się denerwuje podczas takich zabiegów. Absolutnie nie może wyjść w nim na spacer, ponieważ taki kaganiec uniemożliwia ziajanie.

Ważne jest, aby uważać na oznaki udaru cieplnego, do których zalicza się ciężkie dyszenie, szybkie bicie serca i zaczerwienienie dziąseł. Jeśli twój pies ma którykolwiek z tych objawów lub wydaje się być ospały, natychmiast udaj się do weterynarza. Zanim dojedziesz do lecznicy, przykryj psa mokrym, chłodnym ręcznikiem. Możesz przecierać nim również miejsca mniej owłosione: łapy i brzuch. Nie polewaj go w żadnym wypadku zimną wodą. Możesz podać psu wodę, ale nie zmuszaj go do wypicia – pamiętaj, żeby napił się spokojnie, bo inaczej może się zachłysnąć. 

Jeśli wychodzisz z psem na spacer w dzień, to sprawdź grzbietem dłoni, czy jesteś w stanie trzymać rękę na asfalcie. Jeśli nie, bo parzy Cię zbyt mocno – zrezygnuj z wyjścia. Psie łapki są wrażliwe, przy takiej pogodzie nie jest trudno o poparzenia. 

pies w upały

Podsumowanie – pies w upały

Gdy żar leje się z nieba, nie tylko Ty cierpisz. Twój zwierzak również ciężko przechodzi takie dni. Musisz zrobić wszystko, żeby mu ulżyć. Zwłaszcza szczeniaki i starsze psy wymagają Twojej interwencji. Nie zapominaj o tym, żeby pies miał zawsze dostęp do świeżej, chłodnej wody. Wymieniaj ją najczęściej jak to możliwe. Postaraj się zrezygnować ze spacerów w środku dnia – odłóż je na wieczór lub na bardzo wczesny ranek. Oczywiście musisz zapewnić psu wyjście do toalety, ale zrezygnuj z długich wypraw póki słońce stoi wysoko na niebie. Nawet na wyjście toaletowe wybieraj miejsca zacienione i staraj się unikać betonu i asfaltu.