Pies nad morzem, czyli wakacje z czworonogiem!

Upragniony wyjazd i spędzanie czasu wolnego w pięknej scenerii – czego chcieć więcej? Oczywiście, że obecności Twojego pupila! Jest on w końcu tak samo ważnym członkiem Twojej rodziny jak każdy inny. Zadbaj o to, by wybrane miejsce na wczasy było przyjazne zwierzakom oraz pamiętaj o spakowaniu najważniejszych przyborów – pies nad morzem będzie wymagał szczególnej opieki i wyposażenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak w odpowiedni sposób przygotować się na wymarzony urlop z czworonogiem u boku – koniecznie przeczytaj ten artykuł! W końcu każdy właściciel pupila chce spędzić niezapomniane wakacje nad morzem w pełnym gronie.

Wakacje z psem nad morzem – wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem znajdziesz w tym artykule!

Spis treści:

 1. Czy można zabrać psa ze sobą na plażę?
  • Miejsca przyjazne pupilom – gdzie je znaleźć?
 2. Pies nad morzem – co dla niego zabrać na plażę?
 3. Co można robić z psem nad morzem?
  • Pies nad morzem – spacery po plaży
  • Lokalne atrakcje
  • Gry i zabawy na plaży
  • Pies nad morzem – jazda na rowerze
 4. Pies nad morzem – nauka pływania dla czworonoga!
  • Na co zwrócić uwagę?
  • Nauka pływania krok po kroku
 5. Pies nad morzem – podsumowanie

Czy można zabrać psa ze sobą na plażę?

Przed wybraniem miejsca docelowego Twojej podróży dobrze jest upewnić się, że w jego pobliżu znajduje się obszar przyjazny zwierzętom. Niestety, nie na każdą plażę czy też kąpielisko będziesz mógł wejść ze swoim czworonogiem. Dobre rozeznanie pomoże Ci zaoszczędzić wiele stresu i czasu, który musiałbyś poświęcić na poszukiwania nowego miejsca, a później dojazd do niego.

W sezonie letnim – zazwyczaj od czerwca do maja – w większości nadmorskich miast spotkasz się z zakazem wejścia na plaże strzeżone ze swoim psem. Pamiętaj o przestrzeganiu tej zasady, ponieważ kara za jej złamanie może wynosić nawet kilkaset złotych. Zapoznaj się jednak z dokładnymi wytycznymi obowiązującymi w danym miejscu. Czasem wyznaczone mogą być przedziały godzin pozwalające na wstęp psów lub konkretne strefy plaży, gdzie nie będzie problemów z obecnością zwierzaków.

Miejsca przyjazne pupilom – gdzie je znaleźć?

Poszukując odpowiedniego miejsca nad morzem do spędzania czasu ze swoim psem najlepiej jest rozejrzeć się za tak zwanymi psimi lub dzikimi plażami. Są to strefy, gdzie zarówno właściciel, jak i czworonóg będą mile widziani – a może nawet uda Ci się znaleźć kompana do zabawy dla Twojego pupila!

W tych miejscach pies nad morzem będzie mógł bez ograniczeń korzystać zarówno z możliwości kąpieli, jak i zabawy na plaży.

Pies nad morzem – co dla niego zabrać na plażę?

Wyjeżdżając nad morze ze swoim pupilem koniecznie pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. Prócz podstawowych artykułów, takich jak karma i smakołyki, miski czy zabawki – które należy mieć ze sobą za każdym razem przy wyjściu na plażę – dobrze jest spakować także książeczkę zdrowia. Może przydać się w razie nagłej potrzeby wizyty u weterynarza.

Pies nad morzem wymagać będzie również spakowania smyczy i kagańca. Pozwolą one na bezproblemowy wypad do restauracji w przerwie od plażowania – zadbają o komfort pupila, jak i ludzi dookoła niego. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej musisz myśleć także o innych.

Często podróż na plażę wiążę się z pokonaniem drogi prowadzącej przez las. Dlatego warto zadbać o to, aby Twój pupil chroniony był za pomocą obroży przeciw kleszczom. Wybierając się nad morze pamiętaj, że zasady sprzątania po psie obowiązują również tam – spakuj do torby parę woreczków foliowych.

Co można robić z psem nad morzem?

Pies nad morzem nie może się nudzić! Właśnie dlatego zadbaj o jego aktywny wypoczynek. Na pewno znajdziesz niejedno zajęcie, które pochłonie zarówno Ciebie, jak i Twojego czworonożnego przyjaciela.

pies nad morzem

Pies nad morzem – spacery po plaży

Korzystając ze świeżego powietrza, koniecznie wybierz się ze swoim pupilem na spacer po plaży! Jest to bardzo prosta forma aktywności, która pozwoli psiakowi na zachowanie formy nawet na wakacjach. Długa przechadzka brzegiem morza przy zachodzie słońca – czy jest lepszy sposób na wspólne podziwianie widoków i wyciszenie się po całym dniu wrażeń?

Lokalne atrakcje

Rozejrzyj się za lokalnymi atrakcjami, z których, wspólnie z Twoim pupilem, nie możecie skorzystać na co dzień. Warto rozważyć wycieczkę statkiem, wizytę w ogrodzie botanicznym czy spacer po molo. Oczywiście upewnij się wcześniej, że czworonogi są tam mile widziane.

Gry i zabawy na plaży

Jeżeli Twój pupil należy to tych pełnych energii, to dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą na plażę piłki albo frisbee. Będzie to idealne zajęcie, które bez dwóch zdań pozwoli wyszaleć się Twojemu podopiecznemu. Wspólna zabawa tego typu na pewno wpłynie pozytywnie również na Waszą więź.

Chcąc zająć czymś swojego pupila warto wykorzystać również matę węchową – sprawdzi się idealnie na każdym wyjeździe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, koniecznie zajrzyj tutaj.

Pies nad morzem – jazda na rowerze

Miłośnicy kolarstwa powinni rozważyć zakup specjalnej rowerowej przyczepki dla psów. Pozwoli ona na długi rajd rowerowy z pupilem – zapewni mu odpowiednie warunki do podróży, a co najważniejsze – bezpieczeństwo. Koniecznie wybierz trasę z pięknymi widokami!

Pies nad morzem – nauka pływania dla czworonoga!

W czasie pobytu nad morzem z pupilem nie można nie skorzystać z okazji do nauki pływania. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej przyzwyczajać psa do obcowania z wodą – spieszymy z pomocą.

Na co zwrócić uwagę?

Przy pierwszych spotkaniach z wodą bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym psiak będzie czuł się pewnie. W szczególności zwróć uwagę na łagodne zejście do wody. Stopniowe zwiększanie głębokości pozwoli na przyzwyczajenie pupila do styczności z morzem i zapobiegnie niepotrzebnemu, panicznemu machaniu łapami przy nagłej utracie dna.

Koniecznie sprawdź też stan dna – czyste, pozbawione ostrych kamieni i innych nieprzyjaznych przedmiotów to podstawa dla bezpiecznej nauki pływania. Brak wodorostów to kolejny element, który zwiększy komfort psa w czasie pierwszych lekcji. Jeśli zaplączą się one wokół jego łap, może łatwo spanikować.

Nauka pływania krok po kroku

Na początku warto jest dobrać odpowiednią zachętę dla Twojego pupila. W tej roli dobrze sprawdzi się jego ulubiona piłeczka albo inna zabawka. Pamiętaj, żeby nie wciągać go do wody na siłę! Przyniesie to jedynie odwrotny efekt i zniechęci do dalszej nauki.

Zwróć uwagę również na kierunek pływania – na początku zacznij od ułożenia psa równolegle do brzegu. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku ras, które nie są urodzonymi pływakami. Naucz swojego czworonoga także kontroli nad zmianą kierunku. Umiejętność wracania w Twoją stronę przyda mu się w momencie, kiedy poczuje się w wodzie nieco pewniej.

Żeby zadbać o komfort Twojego podopiecznego, weź ze sobą ręcznik, który ochroni go przed marznięciem po wyjściu z wody. Na pierwsze lekcje pływania najlepiej wybrać się w ciepłe i bezwietrzne dni.

Pamiętaj też, by być cierpliwym – jeżeli Twój pupil potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do wody, to nie rób nic na siłę i daj mu tyle czasu, ile potrzebuje.

pies nad morzem

Pies nad morzem – podsumowanie

Jeżeli dobrze zaplanujesz swój wyjazd, to pies nad morzem na pewno nie będzie się nudził! Oprócz doboru ciekawych aktywności zadbaj też o spakowanie odpowiednich przyborów. Przed podróżą zrób rozeznanie na temat przychylności danych miejsc na odwiedziny z pupilami – wtedy będziesz gotowy na wakacje z czworonogiem!

Jak widzisz, wystarczy jedynie trochę chęci do zorganizowania wyjazdu z Twoim pupilem. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy posiadanie psa nie pokrzyżuje Tobie wakacyjnych planów – koniecznie zapoznaj się z tym artykułem! Dowiedz się, jakie inne plusy, poza niezapomnianymi wyjazdami, może zapewnić posiadanie psiaka!