Karma dla psa – jak wybrać odpowiednią?

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia nie tylko u ludzi! Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś mieć pewność, że Twój pupil spożywa zdrową karmę, która nie tylko dobrze smakuje, ale dostarcza również odpowiednich wartości odżywczych. Karma dla psa musi być odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb podopiecznego – czym w takim razie kierować się przy jej wyborze? Jeżeli zależy Ci na zdrowiu Twojego czworonoga, to dobrze trafiłeś. Zaraz wyjaśnimy Ci, jak możesz o nie odpowiednio zadbać, stawiając na właściwą karmę!

Zdrowa dieta psa to podstawa jego dobrego samopoczucia! Już teraz dowiedz się, jaką karmę najlepiej wybrać, by spełniła Twoje oczekiwania.

Spis treści:

  1. Podstawowy podział karm według grup wiekowych
    • Karma dla psa – jaka dla szczeniaka?
    • Dorosłe psy
    • Dieta psa seniora
  2. Karma dla psa – sucha czy mokra?
  3. Karma dla chorego psa
    • Karma dla psa a problemy trawienne
    • Dieta psów z cukrzycą
    • Pupil z problemami pokarmowymi – karma dla psa
  4. Karma dla psa sportowego
  5. Podsumowanie – karma dla psa

Podstawowy podział karm według grup wiekowych

Nic dziwnego, że potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z jego wiekiem – w końcu z ludźmi jest dokładnie tak samo. Zapotrzebowanie na dane wartości odżywcze, takie jak białka czy tłuszcze, będzie zróżnicowane – inne dla dorosłego, kilkuletniego psa, a inne w przypadku rosnącego szczeniaka.

Karma dla psa – jaka dla szczeniaka?

Naturalnie, w diecie szczeniąt powinniśmy uwzględnić więcej kalorii i składników odżywczych, które zapewnią odpowiednie tempo rozwoju organizmu. Pomogą pupilowi zarówno w rozwoju fizycznym, jak i umysłowym.

Karma dla szczeniąt często zawiera wyższą zawartość białka i tłuszczu, a także składniki budulcowe, takie jak wapń i fosfor. Wspomagają one rozwijające się kości i mięśnie czworonoga – przecież musi on mieć siłę na długą, aktywną zabawę i naukę nowych sztuczek. W końcu który właściciel nie chciałby nauczyć swojego pupila paru podstawowych komend?

Dorosłe psy

Karma dla psa dorosłego powinna zapewniać zróżnicowaną dietę, która będzie odpowiednio dostosowana do poziomu aktywności oraz stanu zdrowia Twojego pupila. Na tym etapie życia ważne jest utrzymanie właściwej kondycji fizycznej, dlatego właśnie karmy te powinny zawierać zbilansowaną ilość białka i tłuszczu.

Dieta psa seniora

Wraz z wkroczeniem psa w wiek senioralny znacznej zmianie ulegają jego potrzeby zdrowotne. Ze względu na niższą aktywność fizyczną, problemy z układem trawiennym czy dolegliwości związane z zębami i stawami musisz dobrać inny niż wcześniej rodzaj pokarmu.

Karma powinna zawierać składniki, które pozwolą utrzymać dobry stan stawów, skóry i futra, a dodatkowo wesprą zdrową pracę układu trawiennego. Przy kupnie pokarmu dla psa seniora zwróć uwagę na zawartość:

  • kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6;
  • białka;
  • witaminy E i A;
  • biotyny;
  • glukozaminy i chondroityny.
karma dla psa

Karma dla psa – sucha czy mokra?

Duża grupa właścicieli psów praktykuje hybrydowe podejście w zakresie karmienia swoich pupili – kupują zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Jest to dobry sposób na zapewnienie różnorodności w diecie swojego psa.

Tak naprawdę wybór pomiędzy suchym a mokrym pokarmem zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego czworonoga. Oba rodzaje karmy będą posiadały odpowiednie wartości odżywcze – pamiętaj jednak, by przy jej zakupie zawsze sprawdzić skład!

Mokra karma na pewno dobrze sprawdzi się w przypadku szczeniąt, psów seniorów czy psów o małym apetycie. Jest ona bardziej aromatyczna, dzięki czemu w większym stopniu zachęca do jedzenia.

Natomiast suchy pokarm to strzał w dziesiątkę w przypadku dorosłych psów o dużej aktywności fizycznej. Sucha karma dla psa jest bardziej kaloryczna, dlatego lepiej zastosować ją w diecie psów aktywnych, ponieważ ich zapotrzebowanie na kalorie jest znacznie większe.

karma dla psa

Karma dla chorego psa

Musisz pamiętać, by dieta psa zmagającego się z różnego rodzaju chorobami była odpowiednio zbilansowana ze względu na występujące dolegliwości. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który pomoże w wyborze właściwej karmy.

Karma dla psa a problemy trawienne

Jeżeli Twój pies ma problemy z układem trawiennym, takie jak uczulenia, nietolerancje pokarmowe czy zapalenia jelit, to możliwe, że konieczne będzie przyzwyczajenie czworonoga do karmy hipoalergicznej lub eliminacyjnej.

Niewykluczone również, że po konsultacji z weterynarzem zalecona zostanie dieta o łatwo przyswajalnych składnikach – zmniejszą one obciążenie przewodu pokarmowego.

Dieta psów z cukrzycą

Karma dla psa z cukrzycą powinna odznaczać się niskim indeksem glikemicznym. Pomoże to kontrolować poziom glukozy we krwi. Na rynku występuje wiele pokarmów stworzonych z myślą o czworonożnych diabetykach. Na pewno znajdziesz odpowiedni dla Twojego pupila!

Pupil z problemami pokarmowymi – karma dla psa

Dla psów cierpiących na zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak zapalenia trzustki, często zalecana jest dieta o niskiej zawartości tłuszczu i bogata w łatwo przyswajalne składniki.

Jeżeli Twój podopieczny ma alergie pokarmowe, to najprawdopodobniej będziesz musiał zastosować dietę eliminacyjną. Wspólnie z weterynarzem dobierzesz wówczas taką karmę, która nie będzie zawierała żadnych alergenów pokarmowych.

Karma dla psa sportowego

Dobór karmy dla psa sportowego zależy w głównej mierze od rodzaju aktywności fizycznej oraz intensywności treningów. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne ich pokarm powinien być bardziej kaloryczny, a przede wszystkim zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów oraz witamin i minerałów.

Oczywiście takie aspekty jak rasa pupila, jego wielkość czy wiek również będą wpływały na ułożenie właściwej diety dla psiego sportowca. Pamiętaj, aby dobór karmy zawsze skonsultować z weterynarzem – dzięki temu zapewnisz swojemu czworonogowi dobrą suplementację, a jego szanse na zdobycie najwyższego miejsca na podium poszybują w górę!

karma dla psa

Podsumowanie – karma dla psa

Każdy pies jest wyjątkowy, dlatego trudno wybrać jeden, najlepszy rodzaj karmy, który okazałby się odpowiedni dla wszystkich czworonogów. Wiek pupila i poziom jego aktywności fizycznej to główne determinanty tego, na jaką karmę powinieneś postawić jako jego właściciel.

W trosce o dobre samopoczucie psich podopiecznych musisz zadbać nie tylko o dietę, ale również o ich udział w zróżnicowanych formach aktywności fizycznej, a także o rozwój zmysłów, chociażby węchu. Do tego idealnie sprawdzi się mata węchowa – koniecznie sprawdź, jakie korzyści może przynieść Twojemu pupilowi korzystanie z niej!