Pięć komend, których warto nauczyć szczeniaka

Kiedy w domu pojawia się szczeniak, nie zwlekaj, zacznij uczyć go od pierwszych dni. Może niekoniecznie od pierwszego dnia, gdy jest cały zestresowany zmianą miejsca zamieszkania, nowym otoczeniem, nowymi ludźmi.
Im szybciej jednak zaczniecie naukę, tym lepiej, Twój pies będzie bezpieczniejszy zarówno w domu, jak i na spacerze. Jakich komend powinniśmy nauczyć psa na początku? Jest kilka podstawowych komend, które zapewnią Wam dobry start we wspólne życie.


Najważniejsza z komend – „do mnie” – czyli jak uczyć psa, żeby przychodził za każdym razem, gdy go wołacie

komenda

To jest najważniejsza z komend, jakiej musisz nauczyć swojego psiaka. Jeśli pies jest odwoływalny w każdej sytuacji, zapewniasz mu bezpieczeństwo. Kiedy psiak zna tę komendę i stosuje się do niej, przybiegnie do Ciebie nawet, jeśli wda się w bójkę na wybiegu czy zainteresuje go coś na tyle, że od Ciebie odbiegnie. Pies, nad którym masz taką kontrolę, jest po prostu bezpieczny.

Jak ćwiczyć najważniejszą z komend?

Jeśli masz bezpieczne miejsce, w którym pies może być bez smyczy, spuść go, zainteresuj smakołykiem i zawołaj „do mnie”. Szczeniak ma naturalną potrzebę podążania za swoim opiekunem, więc nie powinno być to trudne. Zwłaszcza jeśli nic nie będzie go rozpraszało.

Nagródź go za każdym razem, gdy do Ciebie podejdzie. Jeśli będzie już na to reagował poprawnie, spróbuj odbiec kilka kroków i wtedy znów go zawołać wołając „do mnie”. Gdy pies przybiegnie – nagródź go.

Staraj się różnicować nagrody: smakołyki, chwila zabawy ulubioną zabawką, pieszczoty. Sukcesywnie zwiększaj dystans, na jaki odbiegasz od psa przed wydaniem komendy.

Gdy pies wie, jak poprawnie wykonać komendę „na miejsce”, łatwiej wyeliminujesz jego niepożądane zachowania, takie jak skakanie na gości, gdy ktoś Was odwiedzi, żebranie przy stole o jedzenie. Pamiętaj jednak, że pies nie może kojarzyć swojego legowiska z karą. To ma być jego azyl i miejsce, do którego ucieka. Ale ma to być też miejsce, na które jest odsyłany, żeby się wyciszyć, czy żeby wyeliminować na przykład natarczywe witanie się z domownikami czy gośćmi.


„Na miejsce” – eliminowanie uciążliwych zachowań szczeniaka w domu

Jak uczyć tej komendy?

Zachęć psa smakołykiem, żeby wszedł na swoje posłanie. Kiedy to zrobi, nagródź go smakołykiem. Jeśli robi to za każdym razem, wydaj komendę „na miejsce” i zacznij zachęcać go tym samym gestem, ale bez smakołyka. Kiedy wykona polecenie – nagródź go. Po upływie chwili zakończ ćwiczenie krótką komendą „koniec” lub „luz”. Wydłużaj czas, jaki pies ma spędzić na posłaniu i zawsze podsumuj go krótką komendą „luz” lub „koniec”.

komenda

„Nie”, „Nie rusz” – komenda ułatwiająca naukę niezbierania śmieci przez psa

Szczeniaki mają naturalną ciekawość tego, co znajdują na swojej drodze. Jeśli na początku nie nauczysz psa, że nie może zjadać tego, co znajdzie na spacerze, możesz mieć problem z tym, że psiak zjada różne śmieci, a nawet odchody innych zwierząt. A to niestety często okazuje się dla niego niebezpieczne – może zjeść coś, co mu zaszkodzi. Dlatego musisz na to bardzo uważać.

pies

Jak wprowadzić tę komendę?

Przygotuj ulubione smakołyki psa. Schowaj je w dłoni, usiądź z psem na podłodze, wydaj komendę „nie wolno” i nie dopuść do tego, żeby pies zjadł to, co masz w dłoni. Miej przygotowane w drugiej dłoni smakołyki, którymi go nagrodzisz. Kiedy pies odpuści, przestanie zaczepiać Twoją rękę, pochwal go i nagródź smakołykiem z drugiej ręki. Kiedy widzisz, że pies już zaczyna łapać, że nie wolno mu ruszać tych smakołyków, przejdź do kolejnego kroku. Smakołyki połóż na ziemi i zakryj je stopą. Następnie wydaj komendę „nie wolno” i nagródź psa za każdym razem, kiedy przestanie próbować wydostać smakołyki.


„Puść”, „zostaw” – czyli nawet dobra zabawa musi się kiedyś skończyć

Kiedy Wasz szczeniak będzie miał już zęby stałe, dobrą zabawką jest szarpak. Psy lubią się przeciągać sznurkiem czy inną zabawką. Gdy zaczynasz wprowadzać tego typu zabawkę, to dobry czas na naukę komendy „zostaw”.

Bierzesz dwie identyczne zabawki – jedną starasz się psa zainteresować, żeby ją złapał. Kiedy już ją ma, wyciągasz drugą i starasz się go skłonić do puszczenia pierwszej i złapania drugiej. Kiedy robi to już bardzo szybko, dodajesz komendę „puść”, tuż przed tym zanim wyciągniesz drugą zabawkę zza pleców.


Sygnał neutralny – czyli szczeniak ma podążać za opiekunem

pies

Sygnał neutralny ma dać znać Twojemu psu, że powinien podążać za Tobą. Jeśli wprowadzisz go szybko, będziesz mógł spuszczać psa ze smyczy w bezpiecznych miejscach, a on i tak podąży za Tobą i będzie się Ciebie trzymał. Takim sygnałem może być cmoknięcie, gwizdnięcie, jakaś komenda słowna typu „chodź”. Jedyne, co pies musi zrobić po takiej komendzie, to po prostu ruszyć za Tobą.

Jak wprowadzić sygnał neutralny?

Możecie trenować go nawet w domu. Weź do ręki smakołyk lub ulubioną zabawkę psa i zwróć jego uwagę na to, co trzymasz w rękach. Kiedy pies ruszy do Ciebie, wprowadź sygnał neutralny. Pamiętaj, żeby to zawsze był ten sam sygnał. Następnie, gdy psiak podejdzie do Ciebie – nagródź go.

Kolejny krok jest nieco trudniejszy. Odwróć się od psa, wydaj sygnał i rusz w przeciwnym do psa kierunku. Kiedy pies podąży za Tobą – nagródź go.


Podsumowanie najważniejszych komend dla psów

To tylko pięć najprzydatniejszych komend, jakie powinien znać każdy pies. Kiedy je wypracujesz w formie podstawowej, możesz wprowadzać różnego rodzaju rozpraszacze, żeby utrwalić pożądane zachowanie psa.

Ćwicz z czworonogiem regularnie i pamiętaj, że zawsze musisz wydawać taką samą komendę. Jeśli wprowadziłeś hasło „puść”, nie zacznij nagle używać „oddaj”. Pies nie będzie wiedział, o co Ci chodzi.

Ćwiczcie, pracujcie, bawcie się! Po opanowaniu powyższych komend możesz wprowadzać takie, które będą pewną formą rozrywki dla psa, jak „poproś”, „obrót”, „turlaj się”.