Czyszczenie uszu psa – dlaczego to takie ważne?

Zachowanie właściwej higieny u czworonogów jest tak samo ważne jak u ludzi. W związku z tym, zabiegi pielęgnacyjne takie jak: kąpiele, szczotkowanie sierści, obcinanie pazurów albo czyszczenie uszu powinny być wykonywane regularnie. Oczywiście, potrzeby każdego pupila będą się różniły w zależności od rasy, wielkości czy typu sierści. Warto zatem dopasować rutynę pielęgnacyjną do jego indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że opieka nad pupilem musi być kompleksowa. Zadbaj zarówno o jego zdrowie i dobre samopoczucie, jak i schludny wygląd. Regularne czyszczenie uszu pomoże zarówno w zapobieganiu niechcianym infekcjom, jak i usuwaniu nadmiaru woskowiny. U większości psów zabieg ten powinno się wykonywać średnio trzy bądź cztery razy w miesiącu. Jak przeprowadzić go prawidłowo?

Z tego artykułu dowiesz się jak oraz za pomocą jakich produktów czyścić uszy swojemu pupilowi.

Spis treści:

  1. Czemu należy czyścić uszy psom?
  2. Czyszczenie uszu psa – jak to zrobić?
    • Dobranie odpowiednich produktów
    • Czyszczenie uszu psa krok po kroku!
  3. Rasy psów szczególnie narażone na choroby uszu
  4. Czyszczenie uszu psa – podsumowanie

Czemu należy czyścić uszy psom?

Czyszczenie uszu psa zapobiega przede wszystkim infekcjom. Usuwa brud, nadmiar woskowiny oraz bakterie, dzięki czemu wyraźnie zmniejsza się ryzyko zachorowania. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku stanów zapalnych – tutaj również znacząco spadają szanse na ich wystąpienie.

Nadmiar niechcianych substancji w uchu może prowadzić do osłabienia zdolności słuchowych pupila. Gdy u psa występują problemy ze słyszeniem, znacznie podnosi się jego poziom stresu i niepokoju. Jest to naturalna reakcja na ból i dyskomfort, który wywołują rozwijające się infekcje.

Regularne zabiegi zapobiegają również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez zainfekowane ucho. Niektóre z czworonogów mogą ocierać się o meble bądź inne przedmioty, by zminimalizować odczuwany dyskomfort – tym samym zapach będzie roznosił się po mieszkaniu.

Czyszczenie uszu psa – jak to zrobić?

Przede wszystkim, do czyszczenia uszu pupila powinieneś używać specjalnych płynów bądź preparatów, które dedykowane są higienie zwierząt. Są to produkty, które z łatwością znajdziesz w sklepie zoologicznym, u weterynarza, a czasem nawet w dobrze wyposażonych supermarketach.

Dobranie odpowiednich produktów

Najbardziej godne uwagi są płyny do czyszczenia uszu, opracowane do rozpuszczania a następnie usuwania nadmiaru woskowiny oraz brudu. Przydatne mogą okazać się również specjalne chusteczki. Zazwyczaj są bardzo praktycznie zapakowane, dzięki czemu łatwo zabrać je ze sobą w podróż.

W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić stosowanie kropli do uszu. Często zawierają one składniki, które łagodzą rozwijające się stany zapalne. Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem wybranego produktu zapoznać się z jego opisem i instrukcją użycia. Jeżeli wciąż będziesz miał wątpliwości, to skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Czyszczenie uszu psa krok po kroku!

Zacznij od przygotowania wszelkich niezbędnych artykułów. Następnie sprawdź stan uszu pupila. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak: obrzęk, zaczerwienienia lub nieprzyjemny zapach, to koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, zanim przystąpisz do zabiegu. Kolejny krok to delikatne oczyszczenie zewnętrznej części uszu za pomocą naszykowanego płynu lub chusteczki.

Następnie wpuść kilka kropel płynu do kanału słuchowego psa. Masuj delikatnie ucho, żeby równomiernie rozprowadzić substancję. Możesz usłyszeć lekkie skrzypienie, co oznacza, że płyn rozpuszcza nadmiar woskowiny. Korzystając z wacika albo chusteczki oczyść wnętrze ucha, usuwając rozpuszczoną woskowinę oraz brud. Uważaj, by nie czyścić zbyt głęboko kanału słuchowego, bo mogłoby to wywołać dyskomfort u czworonoga. Jeżeli jest taka potrzeba, to cały proces powtórz jeszcze raz – tak, aby usunięte zostały wszystkie niechciane substancje.

Rasy psów szczególnie narażone na choroby uszu

Istnieje kilka czynników wpływających na to, że konkretne rasy psów są szczególnie narażone na różnego rodzaju choroby uszu. Pupile z długimi, zwisającymi uszami znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, ponieważ ich anatomia wpływa na wyraźne ograniczenie wentylacji i zwiększenie wilgotności w kanałach słuchowych. Są to dogodne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Do tej grupy psów zaliczamy cocker spaniele czy beagle, dlatego w ich przypadku ogromnie ważne są systematyczne kontrole stanu uszu. Spokojnie, jeżeli będziesz się z nich sumiennie wywiązywał, to nie musisz martwić się o niespodziewane infekcje.

Długa i gęsta sierść również sprzyja gromadzeniu się brudu, wilgoci i innych zanieczyszczeń. Zwiększa to ryzyko infekcji. W związku z tym psy z długą sierścią w okolicach uszu, takie jak shih tzu czy yorkshire terriery, są bardziej podatne na choroby uszu. Również pupile lubiące pływanie, np. labradory czy golden retrievery, mogą częściej borykać się z tymi chorobami. W czasie pływania często w kanałach słuchowych zatrzymuje się woda, co zwiększa ryzyko infekcji.

Oczywiście nie oznacza to, że pupile należące do innych ras nie mogą doświadczyć tego typu infekcji. Jeżeli czyszczenie uszu psa nie będzie odbywało się regularnie i w kanałach słuchowych nagromadzi się woskowina oraz brud, to każdy czworonóg może zachorować. Dlatego pamiętaj, by dokładnie monitorować stan uszu Twojego psiaka i nie pozwolić na rozwinięcie się żadnej infekcji.

Czyszczenie uszu psa – podsumowanie

Czyszczenie uszu psa to jeden z podstawowych elementów higieny u czworonogów, który pomaga w zapobieganiu infekcjom. Usuwa nadmiar woskowiny, a także zapewnia komfort i dba o zdrowie pupila. Wielu właścicieli bagatelizuje wykonywanie tego zabiegu, jednak jest on tak samo istotny jak inne działania pielęgnacyjne, takie jak kąpiele czy szczotkowanie sierści.

Niektóre rasy psów są bardziej narażone na infekcje. Należą do nich między innymi cocker spaniele, beagle, labradory, shih tzu czy yorkshire terriery. Dzieje się tak najczęściej ze względu na anatomiczne uwarunkowania albo występowanie długiej sierści w okolicach uszu. Właśnie dlatego psy należące do wymienionych ras wymagają stałego monitorowania stanu kanałów słuchowych, co pomoże Ci w skutecznym zapobieganiu infekcjom.

Przygotowując się do przeprowadzenia zabiegu, wyposaż się w odpowiednie produkty. Wybrać możesz specjalne płyny, krople albo chusteczki. Upewnij się, że ucho psa jest w dobrym stanie i może zostać oczyszczone. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, na przykład zaczerwienień albo obrzęków, odłóż zabieg na inny dzień i skonsultuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że dbanie o higienę uszu pupila pozwoli nie tylko uniknąć problemów zdrowotnych, ale pomoże także w zapewnieniu mu niezwykle ważnego komfortu.

W opiece nad czworonogiem bardzo ważne jest też zapewnienie pełnowartościowych posiłków, które pomogą mu zachować pełnię sił. Sprawdź, jak wybrać najlepszą karmę dla psów.