Co musisz wiedzieć o typowym beaglu – tajemnice rasy

Beagle to piękna i niezwykła rasa, która jak każda inna posiada swoje cechy charakterystyczne. W naszym wpisie znajdziecie o tych psach wszystkie najważniejsze informacje. Na początku przedstawimy Wam ich charakter i najważniejsze cechy, a następnie wskażemy ich umiejętności. Dzięki nam dowiecie się również, czy beagle to psy dla Was!

Wygląd rasy, cechy charakterystyczne dla rasy beagle.

beagle

Beagle to rasa, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii i  należy do psów myśliwskich, a konkretnie do psów gończych. Skąd się wzięła nazwa tej rasy, nie zostało jak dotąd jednoznacznie ustalone, jednak istnieje teoria, że pochodzi od skrzyżowania słów „beag” (od celtyckiego „mały”) i „begueule” (od francuskiego „rozdziawiony pysk”) – co świetnie  opisuje tego psa, zwłaszcza w trakcie pracy.

Dzisiejsze beagle są efektem krzyżowania w przeszłości kilku ras małych terrierów i gończych psów rasy harrie.

Wygląd

Wzorcowy beagle to pies średni o mocnej, zwartej budowie, z harmonijną głową i nieco obwisłymi wargami. Stop, czyli inaczej przełom czołowo-nosowy – miejsce w którym czoło przechodzi w kufę psa, powinien znajdować się mniej więcej w połowie długości głowy i być naprawdę mocno zaznaczony.

Nos według wzorca jest czarny, chociaż czasem dopuszcza się mniejsze nasycenie pigmentem, zwłaszcza przy bardzo jasnym umaszczeniu. Umaszczenie beagla może się wahać od trójbarwnego (czarno-brązowo-białego) do całkowicie białego. Końcówka ogona bez względu na umaszczenie musi zawsze być biała.

Spotyka się również psy tej rasy o umaszczeniu czerwonym, płowym i czarnym –kolory te zawsze występują w duecie z bielą. Jego sierść jest krótka i gęsta z podszerstkiem. Oczy są duże i brązowe. Uszy, bardzo charakterystyczne dla tej rasy, sąnisko osadzone, zaokrąglone na końcach.

Beagle – zachowanie i charakter. Czego możesz spodziewać się po tych psach?

Jest to pies towarzyski, lubi spędzać czas z człowiekiem. Nie zapominaj jednak, że jest to pies myśliwski, więc będzie wykazywał adekwatne do charakteru zachowania na spacerach. Dodatkowo, jeśli nie będzie miał zapewnionej dużej ilości pracy, zajęć na co dzień, może stać się kłopotliwy w zachowaniu.

Dobrze prowadzonebeagle nadają się do prowadzenia dogoterapii, to także dobry pies do towarzystwa dla dzieci. Jest przyjaźnie usposobiony i darzy ludzi zaufaniem. Niestety obdarza nim również obcych. Absolutnie nie nadaje się na psa stróżującego. Cechuje się dużą szczekliwością, zwłaszcza gdy się nudzi – jego szczek może szybko stać się mocno uciążliwy.

Psy tej rasy bardzo lubią aktywność ruchową, chętnie biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, które wymagają tego ruchu. Lubią nowe wyzwania, ale też dosyć szybko się nudzą. Tak więc trzeba im zapewniać dużą dawkę aktywności i dbać o to, żeby miały gdzie wyładowywać swój temperament.

Umiejętności – czego możesz nauczyć psa tej rasy?

Beagle to psy, które dobrze prowadzone mogą pracować jako psi terapeuci, ale są to psiaki uparte, a więc dobre, konsekwentne wychowanie to podstawa. Szczeniaka najlepiej zapisać do psiego przedszkola, gdzie pod okiem specjalisty nauczysz się jak pracować z tą rasą.

Jesteś w stanie wypracować z beaglem naprawdę udaną relację, ale potrzebujesz konsekwencji, cierpliwości i pewności, że sobie poradzisz i nie pozwolisz mu wejść sobie na głowę.

To bardzo inteligentne psiaki, ale każdego dnia potrzebują stymulowania ich umysłu. Zabawki ćwiczące inteligencję, maty węchowe, agility – to wspaniałe możliwości pracy z psiakiem. A przecież to także fantastyczna zabawa dla opiekuna. Warto rozwijać się w tym kierunku.

Jeśli jesteś miłośnikiem myślistwa, to beagle dobrze się dla Ciebie sprawdzi. Jest wytrzymały, niezmordowany w pogoni, ma bardzo czuły węch. Świetnie się sprawdza jako pies gończy na prawie każdą zwierzynę.

Dla kogo to pies? W jakim domu świetnie odnajdzie się beagle?

beagle

Beagle to pies dla ludzi aktywnych oraz takich… którym nie przeszkadza wszechobecna sierść przez cały rok. Beagle bardzo intensywnie linieją i zostawiają mnóstwo sierści. Równie dobrze odnajdzie się w domu z ogrodem jak i małym mieszkaniu – pod warunkiem, że dasz mu odpowiednio dużo uwagi i zapewnisz zajęcie. Jeśli masz możliwość spacerów na terenach zalesionych, podmokłych, krzaczastych – to pies tej rasy będzie naprawdę dobrym wyborem.

Pielęgnacja psa tej rasy jest łatwa, sierść potrzebuje tylko w miarę regularnego szczotkowania, zwłaszcza wiosną i jesienią. Więcej problemu mogą sprawiać uszy, które poprzez swoją charakterystyczną budowę są podatne na zapalenia.

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z psami, niech Twoim pierwszym psem nie będzie beagle. To urocze, bardzo przyjazne psiaki, ale też bardzo uparte, wymagające konsekwencji, doświadczenia i regularności. Zrównoważony, konsekwentny opiekun jest dokładnie tym, czego potrzebuje taki psiak.

To psy myśliwskie, więc raczej nie sprawdzą się w domu z kotami, królikami czy kurami. Mogą chcieć polować na inne zwierzęta przebywające na tym samym terenie. Oczywiście, być może uda Ci się go wychować na tyle, żeby się dogadywały, ale nie będzie to łatwe. Trening musiałbyś zacząć od szczenięcia. Za to świetnie się sprawdzi dom, w którym są inne psy, niekoniecznie tej samej rasy.

Podsumowanie

Beagle to pies towarzyski, idealnie nadaje się na psa rodzinnego. Jednak postawą dobrego współżycia z psem tej rasy jest konsekwencja w wychowaniu. Taki pies potrzebuje bardzo dużo aktywności, jest świetnym myśliwym, dobrze sprawdzi się w tropieniu użytkowym. Jeśli się trochę postarasz, dzięki beaglowi zyskasz wspaniałego przyjaciela na długie l