Beagle a dzieci w domu. Czy to dobry wybór?

Czy kupno psa jest rozsądne, jeśli w domu są już małe dzieci? Czy jest to bezpieczne? Co, jeśli pies stanie się agresywny wobec dziecka, które przekroczy granice zwierzęcia? W tym artykule postaramy Ci się przedstawić czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz przygarnąć psa beagle, posiadając dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda relacja beagli z dziećmi oraz jak pogodzić posiadanie malucha i psa w jednym domu.

1. Usposobienie psa

1a. Pochodzenie

1b. Charakter

2. Beagle a dzieci – stosunek

3. Beagle a dzieci – wychowanie

4. Podsumowanie

Usposobienie psa

Beagle, tak jak psy każdej inne rasy, mają pewne cechy charakterystyczne wynikające z ich genetyki. Niektóre psy są wręcz stworzone do przebywania z ludźmi, przy innych zaś trzeba trochę się napracować, by chciały współpracować. Na szczęście beagle zdecydowanie należą do tej pierwszej grupy.

Pochodzenie

Beagle pochodzą z Wielkiej Brytanii. Są prawdopodobnie efektem krzyżowań małych terrierów z gończymi harrierami. Z tego względu są to psy myśliwskie, wykorzystywane niegdyś do polowań. To sprawia, że beagle mają duże zapotrzebowanie na ruch. Jeśli zapewnimy im dużą aktywność w ciągu dnia, będą szczęśliwe i nie będą sprawiały problemów. 

Charakter

Beagle to psy stworzone do życia z ludźmi. Łatwo się je wychowuje i uczy posłuszeństwa. Są bardzo oddane swoim właścicielom. Szybko obdarzają zaufaniem nawet osoby obce – może być to pomocne, kiedy mamy beagle i dzieci. Kiedy pies ufa, nie zachowuje się agresywnie wobec ludzi. Beagle są łagodne, więc nie musisz bać się o bezpieczeństwo swoich dzieci. 

Psy rasy beagle kochają ludzi, a co za tym idzie  – nie lubią samotności. Nie jest to dobry wybór dla osób, które większość dnia spędzają poza domem. Pies wtedy zaczyna się buntować i sprawiać problemy wychowawcze. Aby był zadowolony, potrzebny jest co najmniej jeden długi spacer dziennie. Zalecamy trzymać zwierzaka na smyczy, ponieważ z racji swojego myśliwskiego charakteru, może skusić go pogoń za wywęszoną zdobyczą.

beagle dzieci

Beagle a dzieci – stosunek

Beagle i dzieci to według opinii wielu osób dobre połączenie. Rasa ta jest bardzo rodzinna i towarzyska. Beagle zawsze są chętne do zabawy z innymi, dzięki temu świetnie dogadują się z dziećmi.

Prawidłowo oswojone psy nie będą okazywać agresji, wręcz przeciwnie – beagle są zwykle bardzo łagodne. Oczywiście, tak jak każde zwierzę, mają one swoje granice. Nawet najmilszy pies może użyć swoich zębów, gdy jego bezpieczeństwo czy komfort zostaną naruszone. Trzeba nauczyć dziecko, jak obchodzić się z pieskiem. Ciągnięcie za ogon, wkładanie rąk do pyska czy zabieranie mu zabawek może spotkać się z odpowiednią reakcją.

Beagle to bardzo żywiołowe psy. Zawsze mają pełno energii do zabawy. Twoje dziecko na pewno będzie zadowolone z możliwości poganiania się z pupilem. Jednak niektórym aktywnościom małe dzieci mogą nie podołać. Beagle lubią zaczepiać, podskakiwać czy podgryzać innych. Dla kilkuletniego dziecka to może być za dużo. Zawsze trzeba nadzorować zabawy, by nie doszło do wypadku.

Psy rasy beagle przez dużą aktywność mają również duży apetyt. Lubią zdobywać pożywienie. Ofiarą może stać się na przykład przekąska Twojego dziecka. Psy zwykle nie mają oporów, by wyrwać z ręki kawałek jedzenia. Nie jest to jednak duży problem, gdy zostaną odpowiednio nauczone, by tego nie robić.

beagle dzieci

Beagle a dzieci – wychowanie

Beagle, tak jak każde inne zwierzęta, nie urodziły się ze wzorowym stosunkiem do dzieci. Wychowanie tej rasy nie jest jednak trudnym zadaniem, ponieważ są to bardzo oddane i inteligentne psy. Żeby nie obawiać się o najmłodszych, musimy przeszkolić psa, by nie zrobił im krzywdy. Jak wiadomo, wychowanie szczeniaka jest najłatwiejsze, lecz nawet starszego psa można szybko zsocjalizować z dziećmi.

Choć artykuł skupia się na psach, to musimy wspomnieć o bardzo istotnej rzeczy, czyli nauce dziecka, jak powinno traktować zwierzę. Nawet najbardziej wyrozumiałemu pupilowi kiedyś kończy się cierpliwość. Trzeba nauczyć malucha podchodzić do zwierzęcia ostrożnie i delikatnie. Powiedzieć o zachowaniach, które nie są dla pupila przyjemne. Należy też uświadomić dziecko o sygnałach ostrzegawczych, po których najlepiej zostawić psa w spokoju. Takim sygnałem jest warczenie, wystawianie zębów czy nawet zwykłe odsuwanie się.

Beagle i dzieci w większości przypadków tworzą zgraną parę. Jest to rasa nieustannie szukająca towarzystwa do zabawy, co wpisuje się również w potrzeby dzieci. Ganianie się po ogrodzie dla jednych i drugich może być frajdą na całe godziny. 

Dobrą formą zabawy, ale przede wszystkim wychowania może być nauka komend. Są one kluczowe w wyszkoleniu posłusznego psa. Pomoże to również w kryzysowych sytuacjach, na przykład kiedy pies będzie zachowywał się nieodpowiednio w stosunku do dziecka. Komenda „siad” przyda się, kiedy pies staje się nadpobudliwy, a „zostaw” pozwoli na szybką reakcję, gdy zwierzę będzie chciało zabrać coś naszemu maluchowi.

Zanim jednak nauczymy się reagować w sytuacjach, w których pies postępuje nieodpowiednio, warto zacząć od profilaktyki. Powinniśmy nauczyć psa nie zabierać jedzenia innym. Nie powinno się karmić zwierzęcia ludzkim jedzeniem. Pies powinien mieć swoje smakołyki i brać je z naszej ręki po wcześniejszej zgodzie. 

Podsumowanie

Beagle i dzieci to doskonałe połączenie, gdy oboje będą odpowiednio przeszkoleni i będą wiedzieli, jak zachowywać się w stosunku do siebie nawzajem. Dla dziecka będzie to dobra nauka odpowiedzialności za drugą istotę. Beagle to bardzo rodzinne psy, dobrze czujące się w stadzie, więc raczej nie powinny mieć problemu z akceptacją dziecka. Dla tej rasy najważniejsze jest bycie aktywnym, więc możemy wspomóc się młodszymi członkami rodziny w wyprowadzaniu na spacery. Należy jednak pamiętać, by zawsze nadzorować zabawę pupila z młodszymi dziećmi, ponieważ choćby był z nami od wielu lat, to nigdy nie można w pełni ufać zwierzęciu.

Jeśli zastanawiacie się nad adopcją zwierzaka, mając dziecko, rasa beagle będzie jednym z najlepszych wyborów. Ofertę psów możecie zobaczyć na naszej stronie.