Behawiorysta dla psa – czy warto?

Behawiorysta to stosunkowo nowy zawód, który zyskuje popularność w szybkim tempie. Coraz więcej osób, które mają problemy ze swoimi pupilami, korzysta z usług tego specjalisty. Branża stale się rozwija – powstaje coraz więcej szkoleń oraz studiów przyuczających do tego zawodu.

Z tego artykułu dowiesz się, kim jest behawiorysta i jakie są zalety korzystania z jego usług.

Kim jest behawiorysta?

Behawiorysta to osoba specjalizująca się w zachowaniu zwierząt, która posiada wiedzę z wielu dziedzin: biologii, medycyny, etologii czy psychologii. Do zadań behawiorysty należy analiza zachowania zwierzęcia, odczytanie jego emocji, niezaspokojonych potrzeb, a następnie zlecenie kolejnych kroków właścicielowi.

behawiorysta warszawa

Kwalifikacje behawiorysty

Zawód behawiorysty nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze interpretować zachowanie zwierząt, należy mieć ogromną wiedzę w tym zakresie. Praca behawiorysty to nie tylko spędzanie czasu z pupilem – to przede wszystkim rozmowa z właścicielem i nauczenie go, jak powinien postępować ze swoim psem.

Niestety, zawód behawiorysty oficjalnie nie wymaga żadnych kwalifikacji. Można bez żadnego wykształcenia w tym kierunku założyć własną działalność. Zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy z behawiorystą, poproś go o informacje dotyczące jego doświadczenia. Behawiorysta powinien posiadać dokument umożliwiający mu wykonywanie zawodu – certyfikat lub licencję. Dopiero w rękach takiego specjalisty Ty i Twój podopieczny będziecie mogli czuć się w pełni bezpiecznie.

Behawiorysta – pierwsza wizyta

Pierwszym punktem wizyty behawiorysty jest wywiad z domownikami. Nie tylko z dorosłymi właścicielami, lecz także z dziećmi. Najpierw specjalista będzie chciał dowiedzieć się szczegółów na temat stosunków członków Twojej rodziny ze zwierzęciem. Wynika to z faktu, że często niewłaściwe zachowanie psa jest następstwem zachowania jego opiekuna. Należy pamiętać, że psy nie są złośliwe – po prostu trzeba im w odpowiedni sposób pokazać, że nie wolno czegoś robić. 

Pamiętajmy też, że behawiorysta nie będzie nas karcił za nasze zachowania. Prawdziwy specjalista podejdzie do nas ze zrozumieniem i otwartym umysłem. Zrozumie, że przecież nie współpracowałbyś ze specjalistą, gdybyś nie chciał dla swojego pupila jak najlepiej.

Podczas wywiadu usłyszysz szczegółowe pytania dotyczące niepokojących zachowań psa, dlatego powinieneś wcześniej przygotować się do rozmowy. Zazwyczaj potrzebne są następujące informacje:

  • opis problematycznych zachowań pupila;
  • czas trwania niepokojących zachowań oraz okoliczności, w jakich wystąpiły jako pierwsze;
  • częstość występowania problemu;
  • reakcja właścicieli na problem.

Co dalej?

Po zebranym wywiadzie behawiorysta przechodzi do części praktycznej. Zapoznaje się ze zwierzęciem i obserwuje jego zachowanie w różnych sytuacjach. Reakcje psa przy obcej osobie mogą oczywiście różnić się od naturalnych, dlatego opieka behawiorysty odbywa się na różne sposoby. Należą do nich rozmowy wideo, podczas których behawiorysta obserwuje reakcje psa na polecenia opiekuna.

Zdarza się, że nieodpowiednie zachowanie psa ma podłoże somatyczne. Z tego powodu behawioryści przed podjęciem terapii często zlecają wykonanie podstawowych badań. Zazwyczaj w celu wyeliminowania problemów zdrowotnych zleca się morfologię, biochemię i badanie moczu.

W niektórych przypadkach, tak samo jak u ludzi, przepisuje się psom leki, które mają wspomóc prawidłowe funkcjonowanie. Zwykle są to środki z grupy SSRI, które pomagają zarówno w terapii ludzi, jak i zwierząt. Leki pomagają między innymi psom, które mają za sobą trudne doświadczenia powodujące długotrwały stres oraz stany lękowe.

Praca behawiorysty z Twoim pupilem będzie długoterminowa, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie będą widoczne od razu. Nie ma kilku sprawdzonych sposobów, które tak samo działają na każdego zwierzaka. Musisz próbować różnych metod i obserwować przez jakiś czas ich następstwa. Zdarza się, że regularne wizyty behawiorysty odbywają się przez cały rok.

behawiorystka

Behawiorysta – czy nasz pupil go potrzebuje?

Z pomocy specjalisty możemy skorzystać nie tylko wtedy, kiedy mamy problem, ale również wtedy, gdy chcemy zapobiec wystąpieniu ewentualnych trudności. Jeśli Twój pies jest szczeniakiem, również możesz zgłosić się do behawiorysty z prośbą o radę lub instruktaż pokazujący, jak prawidłowo wychować psa. Z reguły im młodszy pies, tym szybciej przyswaja wiedzę, dlatego praca z młodszymi osobnikami jest łatwiejsza i może ułatwić przyszłe wychowanie pupila.

Powodem, dla którego ludzie decydują się na podjęcie współpracy z behawiorystą, bardzo często jest przygarnięcie problematycznego psa. Tyczy się to szczególnie psów ze schroniska, które wymagają szczególnej uwagi. Adoptowane psy są często po przejściach i mogą mieć problemy z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Kolejnym powodem są problematyczne zachowania psa, które wynikają z nieodpowiedniej tresury. Do najczęstszych należą: agresywna postawa, nadpobudliwe reakcje czy lęk separacyjny.

Behawioryści wyróżniają trzy rodzaje problemów behawioralnych zwierząt:

  • Zachowania instynktowne

Należą do nich zachowania przystosowawcze, pierwotnie służące do przetrwania gatunku. Tego typu reakcje są uruchamiane przez konkretny bodziec. Niestety zniwelowanie tych zachowań u czworonogów jest bardzo trudne. Przykładem takiego zachowania może być szczekanie na obcych.

  • Zachowania wyuczone

Jak sama nazwa wskazuje, pies został przez opiekunów nieumyślnie nauczony pewnych uciążliwych zachowań. Pies, z którym właściciele dzielili się jedzeniem podczas  posiłków, przy każdej możliwej okazji będzie ,,żebrał” o resztki ze stołu.

  • Zachowania afektywne

To reakcje spowodowane nieodpowiednim traktowaniem, które wywołują lęk. Przykładem takiego zachowania może być oddawanie moczu w domu lub mocna niechęć przed zostawaniem samemu w domu.

behawiorysta

Behawiorysta – koszty usługi

Ceny godzinnej konsultacji z behawiorystą w miastach wojewódzkich wynoszą około 200 zł. Średnia cena w Polsce wynosi 166 zł. Czasem wystarczy kilka spotkań i wtedy koszty są niczym w porównaniu z ulgą, jakiej doświadczamy. Opieka behawiorysty nie musi być stała, ponieważ większość pracy nad zwierzakiem należy do nas i to również od nas zależą efekty, a behawiorysta udziela głównie zaleceń i analizuje postęp.

Podsumowanie – czy warto skorzystać z usług behawiorysty?

Według nas, jeśli Twój pies ma problemy, z którymi Ty i Twoja rodzina nie potraficie sobie poradzić, to warto skonsultować się z behawiorystą. Czasem wystarczy jedna wizyta, która rozwieje Twoje wątpliwości. Niestety, powód nieodpowiedniego zachowania pupila zwykle tkwi w nieświadomych błędach wychowawczych. Głównym zadaniem behawiorysty jest poradzenie sobie z potknięciami opiekunów, przekazanie im odpowiedniej wiedzy i pomoc pupilowi. Specjalista ułatwi życie Tobie oraz Twojemu przyjacielowi – a to doskonała inwestycja warta wszystkich pieniędzy!