Rasa Beagle charakterystyka, czyli co powinieneś wiedzieć?

Psy tej rasy to bez wątpienia jedne z najbardziej rozpoznawalnych czworonogów na świecie. Znane są ze swojego charakteru i temperamentu. Słowa, które opisują tę rasę, to przede wszystkim energia, inteligencja i oddanie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego psa, powinienieś dokładnie poznać jego cechy. Powinieneś również zdać sobie sprawę z wymagań, jakie stoją przed opiekunem. W niniejszym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje dotyczące psów tej rasy. Doradzimy, jak prawidłowo opiekować się tym przyjaznym i aktywnym pupilem. Po lekturze tego tekstu zagadnienie „Beagle charakterystyka” nie będzie już dla Ciebie zagadką!

Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się psy rasy beagle oraz jak zadbać o ich zdrowie i pielęgnację.

Spis treści

  1. Rys historyczny
  2. Beagle charakterystyka – cechy zewnętrzne
  3. Rasa beagle –usposobienie
  4. Zdrowie i pielęgnacja
  5. Beagle charakterystyka – podsumowanie

Rys historyczny

Beagle to najstarsza brytyjska rasa psów, której historia sięga aż do czasów rzymskich! Już w XVI wieku zdobyły popularność. Wówczas wykorzystywano je do polowań. Z biegiem czasu beagle stały się bardzo cenione. Zaczęły pojawiać się na dworach królewskich u boku takich osobistości jak Król Edward II, Henryk VII, James I, Jerzy IV, Karol II.
Do wzrostu popularności psów tej rasy w znacznym stopniu przyczyniła się królowa Elżbieta I, która hodowała zminiaturyzowaną odmianę beagla tzw. pocket beagles, które w kłębie mierzą około 10 cm.
Populacja tej rasy znacznie zmniejszyła się za sprawą dwóch wojen światowych. Dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku rasa zaczęła się odradzać. Obecnie znów cieszy się ogromną popularnością. To doskonali towarzysze!

beagle charakterystyka

Beagle charakterystyka – cechy zewnętrzne

Beagle to nieduże psy, których wysokość w kłębie zazwyczaj wynosi od 33 do 40 cm, a ich waga oscyluje w okolicach 10 kilogramów. Czworonogi tej rasy są uznawane za długowieczne, gdyż żyją do 16 lat.
Charakterystyczne dla psów tej rasy jest krępe i mocne ciało oraz głowa o lekkiej wypukłości między uszami. Wyróżniającymi się cechami zewnętrznymi beagli są także ich duże, szeroko rozstawione oczy w kolorze ciemnobrązowym.
Tę rasę charakteryzuje również zaokrąglona kufa, duży, czarny nos i mocne szczęki. Nie sposób również nie wspomnieć o ich dużych i nisko osadzonych uszach, które posiadają kształt zwisających, cienkich płatków, o zaokrąglonych końcach.

Szyja beagla jest dość długa, a grzbiet prosty, dzięki czemu sylwetka psa jest proporcjonalna. Klatka piersiowa jest głęboka i dobrze wysklepiona, a brzuch lekko podciągnięty. Nogi beagla są proste, mocne i umięśnione, a łapy mają dobrze wysklepione opuszki. Ogon psów tej rasy jest wysoko osadzony, mocny i ma szablasty kształt. Jest średniej długości, noszony wysoko, niezakręcony.
Sierść beagla jest gładka i dwuwarstwowa, z gęstym podszerstkiem i twardymi, krótkimi włosami okrywowymi. Umaszczenie jest bardzo różnorodne – może być jednolite, na przykład białe lub zajęcze albo dwukolorowe, na przykład biało-rude.

Rasa beagle – usposobienie

Beagle to towarzyskie, ciekawe świata, energiczne i bardzo przywiązane do swojego właściciela psy. Czworonogi tej rasy nie lubią przebywać same i mogą być niegrzeczne lub hałaśliwe, gdy zostaną same na dłuższy czas.
Beagle najlepiej czują się wśród swojej rodziny i lubią przebywać w grupie, szczególnie z innymi czworonogami tej samej rasy. Są przyjazne wobec innych zwierząt, w tym kotów.

Jest to rasa bardzo aktywna fizycznie. Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu korzystnie wpłynie na Twojego czworonożnego przyjaciela. Warto pamiętać o tym, że beagle mają tendencję do polowania na szybko poruszające się, mniejsze od siebie zwierzęta, na przykład ptaki.

Rasę beagle charakteryzuje doskonały węch i szybkość. Cechy te wynikają z ich myśliwskiego usposobienia. Właśnie dlatego te psy potrzebują odpowiedniego szkolenia, które pozwoli uniknąć nadmiernego uporu i niezdyscyplinowania.

beagle charakterystyka

Zdrowie i pielęgnacja

Psy rasy beagle uznawane są za długowieczne i nie chorują zbyt często. Problemy zdrowotne tej rasy najczęściej dotyczą oczu. Beagle są również podatne na alergie, problemy z uszami lub padaczkę. W zimie psy tej rasy dobrze znoszą chłodne warunki, ale nie powinny przebywać na zewnątrz zbyt długo. Latem trzeba zapewnić im odpowiednio zacienione miejsce do odpoczynku.
Beagle, podobnie jak wszystkie inne psy, wymagają odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy im odpowiednią ilość składników odżywczych. Można go karmić suchą karmą, puszkowanym jedzeniem oraz posiłkami przygotowywanymi w domu, pod warunkiem że zawierają one odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.
W przypadku stosowania diety BARF lub domowej należy zadbać o uzupełnienie jej o niezbędne suplementy, aby uniknąć niedoborów. Rasa beagle charakteryzuje się tendencją do tycia i podjadania, dlatego ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanego przez psa jedzenia. Dzięki temu pies nie będzie głodny w ciągu dnia i nie będzie szukał dodatkowych przekąsek.
Beagle to czworonogi o twardej sierści, które linieją w intensywny sposób raz do roku. Istotne dla utrzymania owłosienia w dobrej kondycji, jest regularne wyczesywanie oraz w razie potrzeby kąpiele w szamponie przeznaczonym dla „krótkowłosych” psów. W trakcie dnia pupila można przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Dzięki temu pozbędziesz się martwej sierści i kurzu. Ponadto należy regularnie sprawdzać uszy i skracać pazury, a także przyzwyczaić beagla do szczotkowania zębów. U niektórych psów na uzębieniu może gromadzić się kamień nazębny. W trudnych przypadkach może być konieczne usunięcie go u weterynarza.

Beagle charakterystyka – podsumowanie

Beagle to popularne psy myśliwskie, które charakteryzują się małymi rozmiarami, mocnym węchem i łagodnym usposobieniem. Należy jednak pamiętać, że czworonogi te są aktywne, a co za tym idzie, potrzebują dużo ruchu.
Pomimo swojego instynktu myśliwskiego, który może czasem sprawiać kłopoty, czworonogi te mają przyjazny i łagodny charakter, co czyni ich świetnymi towarzyszami dla dzieci i rodzin.
Pamiętaj, aby dbać o zdrowie swojego pupila i zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Psy tej rasy są długowieczne, lecz podatne na niektóre choroby. Pamiętaj, aby regularnie wyczesywać swojego pupila, sprawdzać mu uszy oraz przycinać pazury. Warto również przecierać beagla wilgotnym ręcznikiem, aby usunąć martwą sierść i kurz.