Jak wychować Beagle – szczeniaki, czyli o czym musisz wiedzieć, zanim kupisz psa?

Decyzji o zakupie psa nigdy nie podejmujmy pod wpływem emocji. Biorąc pod opiekę żywe stworzenie musimy być gotowi na przyjęcie odpowiedzialności za nie na kilka, nawet kilkanaście lat. Dlatego warto dokładnie przemyśleć decyzję o wzięciu pod opiekę Beagle. Szczeniaki szybko rosną, a wraz z nimi wymagania, jakie trzeba spełnić posiadając psa.


Beagle szczenięta – co może wpłynąć na decyzję o zakupie psa?

Szczenięta Beagle - co wpływa na zakup?

Zadajmy sobie kilka podstawowych pytań: czy mamy wystarczająco dużo czasu, żeby zapewnić psu należytą opiekę i zadbać o wszystkie jego potrzeby? Czy będziemy mieć czas, żeby codziennie iść na długi spacer, podczas którego pies będzie mógł węszyć, zostawiać swoje ślady, spotkać się z innymi przedstawicielami swojego gatunku? Czy stać nas na psa?

Koszt zakupu psa, to niejedyny ciężar finansowy, jaki poniesiemy. Trzeba mu zapewnić odpowiednią wyprawkę, w razie potrzeby zadbać o leki, ponieść koszty leczenia itp. Jeśli chcemy jeździć na wystawy, trzeba uwzględnić wydatki na przygotowania.

Czy żaden z domowników nie ma alergii? Są różne jej postacie, od lekkiej i nieprzeszkadzającej w życiu, do takiej, gdy w obecności zwierzaka nie można oddychać. Czy każdy z domowników zgadza się na psa? I czy na pewno chcemy właśnie szczeniaka? Czy wolimy psa z hodowli czy z wybranego przez nas przytuliska? Beagle cena z rodowodem znacznie różni się od ceny zwierzaka bez niego. Warto również wziąć tę kwestię pod uwagę podczas podejmowania decyzji.  


Pierwsze tygodnie – przygotuj się na maraton zajęć i zmęczenie

Musimy być gotowi na to, że szczeniak nie będzie od razu umiał załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych na spacerze. Może też niszczyć różne rzeczy, gdy na przykład będą mu rosły zęby. To od nas zależy, jak szybko psiak pojmie reguły panujące w domu.

Początki tresury psów rasy Beagle

Wychowywanie takiego pieska nie jest łatwe. Dobry hodowca podpowie nam parę rzeczy, ale potem to my musimy zadbać o szkolenie, naukę i zapewnieniu mu tylu atrakcji, żeby nie niszczył nam mieszkania. Jeśli czujemy, że potrzebujemy w tym temacie pomocy, dostępni są behawioryści, którzy jako specjaliści pomogą nam w tym, z czym sobie nie radzimy.

Nauka załatwiania swoich potrzeb poza domem może być u szczenięcia długa i mozolna. Dlatego, jeśli jesteśmy pedantami, którym przeszkadza każde odstępstwo od normy, lepiej nie decydujmy się na Beagle szczeniaki. Nabywanie umiejętności chodzenia na smyczy, też nie jest najłatwiejsze, ale w Internecie lub w książkach znajdziemy mnóstwo poradników, jak to robić skutecznie i tak, żeby nie oszaleć. Sztuczki takie jak „podaj łapę”, „obrót”, „poproś” wyglądają świetnie, ale nie są najważniejsze. Natomiast komendy: „do mnie”, „zostań”, „nie rusz” – powinniśmy trenować od pierwszego dnia. To ważne dla bezpieczeństwa
psiaka.


Psie przedszkole – kto może nam pomóc wychować Beagle szczeniaki?

Czy psy Beagle nadają się do psiego przedszkola?

Od jakiegoś czasu na świecie, ale także w Polsce, dostępne są Psie Przedszkola. Czym są? To miejsca, w których pod okiem specjalistów możemy trenować ze szczeniakiem, a sam psiak ma możliwość spotkania z innymi przedstawicielami swojego gatunku, poprawnej socjalizacji w kontaktach z innymi psami.

Poznamy w nich także innych właścicieli, z którymi będziemy mogli umawiać się na wspólne spacery lub spotkania na wybiegach dla psów. Oczywiście nie każde takie miejsce jest dobre – warto wcześniej poczytać opinie, dopytać, jaką formę treningu psa preferuje dane miejsce. Ponadto: czy wyznają teorię dominacji, czy stosują wychowanie pozytywne? Jaki mają teren, na którym będą odbywać się zajęcia? I czy dostaniemy podsumowanie zajęć oraz jakieś uwagi, nad czym warto popracować z naszym szczeniakiem.


Jak powinna wyglądać sesja treningowa?

Na początku sesje treningowe nie powinny być długie – po kilka minut, parę razy dziennie. Szczeniak jeszcze nie potrafi za bardzo skupić swojej uwagi, a gdy nie będzie umiał wykonać polecenia, może się frustrować i zniechęcać.

Pierwsza komenda

Pierwszą komendą, jaką pies poznaje, jest jego imię. Musimy je wypowiadać wiele razy i za każdym razem, gdy na nie zareaguje, nagrodzić. Powinien swoje imię kojarzyć z czymś przyjemnym, dobrym. To ćwiczymy poza sesjami, zupełnie dodatkowo.

Pierwsze treningi

Pierwsze treningi powinny skupiać się na nauce przywołania. Jeśli pies nawet w trakcie zabawy reaguje na przywołanie, na komendę „do mnie”, jego bezpieczeństwo wzrasta. Nawet jeśli zerwie się kiedyś ze smyczy, masz szansę go odwołać. W sytuacjach kryzysowych na wybiegu ta komenda może uratować jego zdrowie.

Kolejną ważną kwestią jest polecenie „nie rusz”, „nie wolno” „zostaw”. Beagle szczeniaki bardzo ciekawe świata, chcą wszystko poznać, wszystkiego spróbować. Jeśli nie nauczymy ich, że pewnych rzeczy nie wolno brać do pyska, może skończyć się to tragicznie. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej wprowadzić naukę tych poleceń.


Podsumowanie

Pies w domu to radość, zabawa i mnóstwo miłości, ale także odpowiedzialność, a jeśli decydujemy się na zakup szczeniaka, to dochodzą do tego ogrom pracy i wiele nieprzespanych nocy. Podchodząc do tematu odpowiedzialnie i z głową, zyskamy wspaniałego przyjaciela. Jeśli jednak zaniedbamy wychowanie szczenięcia, możemy liczyć się z problemami przez całe jego życie. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, zwłaszcza jeśli to pierwszy pies w naszym domu.