Tropienie użytkowe – do czego się przyda?

Czym jest tropienie użytkowe i jaka jest jego geneza?

Tropienie tego typu to sport kynologiczny. Wykorzystujemy w nim niesamowite zdolności naszych psów, a konkretnie ich nosów. Tropienie użytkowe z angielskiego to mantrailing,  od słów: man – człowiek, trail – podążać, tropić. 

W tym sporcie chodzi o to, żeby psiak podążał za pozorantem – czyli osobą, która specjalnie na potrzeby tej zabawy „zaginęła”. Psiak ma wędrować jej tropem, wykorzystując swoje zmysły, aby nie zgubić zapachu. 

tropienie użytkowe

Jak to wygląda?

Pozorant zostawia swój ślad na jakiejś rzeczy: chusteczce, koszulce, czapce. Pies zapoznaje się z zapachem pozoranta i odnajduje jego ślad. Podąża za tym śladem, a gdy na końcu wyznaczonej drogi znajdzie pozoranta – zostaje nagrodzony. Brzmi prosto? 

Niestety, początki mogą okazać się naprawdę trudne, ale po pewnym czasie na pewno będzie trochę łatwiej. Trzeba tylko umiejętnie wytłumaczyć psu, jak ma szukać ukrytego pozoranta. Na początku ten ostatni musi schować się przed psem bardzo blisko, tak żeby psiak od razu zrozumiał, że to jest zabawa. 

Potem można zostawiać „ślady” fizyczne: skarpetki, koszulkę, czapkę – gdzieś po drodze do pozoranta. Za każdą znalezioną rzecz Twojemu psu będzie się należała nagroda. Sukces w dużej mierze zależeć będzie od motywacji psa, od tego, na ile będzie w stanie skupić się na zadaniu i czy nie okaże się podatny na czynniki rozpraszające.

Jeśli zaczniecie treningi pod okiem wykwalifikowanego trenera, na pewno znajdziecie swój rytm i zabawa stanie się dla Was prawdziwą przyjemnością. A jeśli pies wypełni swoje zadanie poprawnie i znajdzie pozoranta, to osiągnie taki poziom satysfakcji, której nie zapewniłoby mu nic innego. 

Dodatkowy plus tego typu zajęć z psem to znaczny udział aktywności fizycznej. Zarówno Ty, jako przewodnik, jak i Twój pozorant musicie przejść spory kawałek podczas każdego z ćwiczeń tego typu.

Z czasem możesz wprowadzać psiakowi utrudnienia: chodzić bardziej rozpraszającą trasą, choćby uwzględniającą przejścia podziemne, przechodzić obok fascynujących psa rzeczy, np. obok stadniny koni. 

tropienie użytkowe

Dla kogo tropienie użytkowe będzie odpowiednie?

Każdy pies – młody i starszy, mały i duży – może podjąć się takiego treningu. Oczywiście są rasy, które cechują się szczególnymi predyspozycjami, jednak droga dla pozostałych również pozostaje otwarta. Beagle mają bardzo rozwinięty instynkt myśliwski, więc mogą szybciej zrozumieć zasady tropienia.

Jeśli chodzi o psich seniorów, musisz oczywiście dostosować intensywność treningów i odległości, na jaką odejdzie pozorant, do możliwości swojego psa.

Możesz spróbować sam uczyć psiaka tego sportu, warto też jednak rozważyć wybór doświadczonego trenera, który weźmie pod uwagę charakter Twojego zwierzaka, jego indywidualne predyspozycje i możliwości.

Treningi tropienia użytkowego mogą pomóc psu lękliwemu pokonać jego demony, mogą także wyciszyć psa nadmiernie reaktywnego. Ogólnie świetnie wpływają one na samopoczucie i kondycję zarówno psa, jak i jego przewodnika.

Kiedy najlepiej zacząć tropienie użytkowe?

Nawet szczeniak może zacząć treningi z tropienia użytkowego. Oczywiście musisz dostosować intensywność treningów do wieku swojego psiaka, ale na pewno ten typ aktywności pomoże Ci w ogólnym szkoleniu Twojego pupila. 

Jeśli zdecydujesz się na tego typu aktywność właśnie ze szczeniakiem, zalecamy skorzystanie z fachowej pomocy doświadczonego trenera. To pozwoli Ci na zbudowanie prawidłowej, silnej więzi z psiakiem, znalezienie dla niego odpowiedniej motywacji i pielęgnowanie poczucia bezpieczeństwa Twojego szczeniaka.

Pamiętaj! Pozorantem nie możesz być Ty ani nikt, z kim pies ma naprawdę dużą więź emocjonalną. To może być dla psiaka zbyt trudne emocjonalnie i zamiast cieszyć się z zabawy i budować dobre skojarzenia, zestresuje się i może wpaść w różnego rodzaju problemy emocjonalne. 

Gdy już będziecie na poziomie zaawansowanym, to się zmieni i psiak będzie mógł szukać również kogoś bliskiego sobie. Na początku jednak skorzystaj z pomocy albo doświadczonego trenera, albo kogoś znajomego, z kim pies nie ma zbyt silnej więzi.

Czego potrzebujesz, aby zacząć treningi z mantrailingu?

tropienie użytkowe

Na pewno przydadzą się bardzo wygodne szelki, w których Twój psiak będzie się poruszał. Muszą być dobrze wykonane, nie mogą nigdzie obcierać psiaka, nie powinny go też uwierać. Długa linka, na której będziesz prowadzić swojego pupila, to także obowiązkowe akcesorium. Psu trzeba zapewnić dużą swobodę, a jednocześnie Ty, jako przewodnik, musisz mieć nad nim pełną kontrolę. Dlatego kilkumetrowa linka to najlepszy wybór.

Możesz również zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki sportowe – zwłaszcza jeśli Twój psiak jest bardzo dynamiczny. Może zapomnieć o dobrym wychowaniu i napierać na linkę, gdy poczuje ślad, zwłaszcza w momentach, gdy go odnajdzie po krótkotrwałym jego zgubieniu. Takie rękawiczki uchronią Cię przed bolesnymi obtarciami.

Spakuj także do swojego plecaka wodę dla siebie i psiaka. Trening może trwać nawet trzy godziny. Jeśli zdecydujesz się dołączyć do zajęć u trenera, zajęcia będą odbywały się w przeróżnych miejscach, dlatego dobrze byłoby, gdybyś był zmotoryzowany. Jeśli chcesz ćwiczyć ze swoim psiakiem samodzielnie, także wybieraj różne miejsca, w których psiak będzie musiał rzeczywiście popracować nosem, a nie iść na pamięć po znanych sobie ścieżkach.

Oczywiście smakołyki także powinny znaleźć się w wyposażeniu jako niezbędny element. Najlepiej, żeby było to coś, co pies naprawdę uwielbia, coś co sprawia mu niezwykłą frajdę.

Podsumowanie 

Dla jakich psów tropienie użytkowe jest wskazane? Dla każdego psiaka, który jest psem aktywnym. Takie rasy jak beagle, będą fantastycznie czuły się podczas tego typu zajęć – ich nosy to naprawdę potężne narzędzie, które po prostu lubi pracować. Dla Ciebie to także pożądana aktywność, która pozwoli Ci zadbać o swoje zdrowie. A dodatkowo nawiążesz ze swoim psiakiem więź, której inni będą mogli inni Ci pozazdrościć. Szczerze polecam treningi z tropienia użytkowego.