Pies w mieszkaniu – jaką rasę wybrać?

Najważniejsza dla każdego właściciela czworonoga jest pewność, że jego pies w mieszkaniu jest szczęśliwy. Obecnie coraz więcej osób mieszkających w blokach decyduje się na posiadanie pupila. Należy jednak pamiętać, że każda rasa psów dostosowana jest do innego trybu życia, który, bez dwóch zdań, należy uwzględnić, podejmując decyzję o posiadaniu czworonoga.

Dlatego decyzję o tym, jaki psiak stanie się Twoim towarzyszem, musisz podjąć, uwzględniając jego indywidualne wymagania i preferencje. Różnice w wielkości, poziomie aktywności czy temperamencie poszczególnych ras powinny warunkować Twój wybór. Zdecyduj świadomie. Przede wszystkim tak, by podopieczny nie męczył się w niewystarczająco dużej dla niego przestrzeni.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie rasy psów najszybciej adaptują się do życia w mieszkaniach oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze pupila.

Spis treści:

  1. Duży czy mały pies?
  2. Pies w mieszkaniu – jak dbać o czystość i porządek?
    • Porządek w mieszkaniu
    • Pies w mieszkaniu – czystość i zdrowie zwierzaka
  3. Najlepsze rasy psów do mieszkania
  4. Pies w mieszkaniu – podsumowanie

Duży czy mały pies?

Oczywiście zarówno posiadanie psów większych ras, jak i przedstawicieli tych mniejszych ma pewne wady i zalety. Większe rasy, takie jak owczarki niemieckie, często charakteryzują się imponującą siłą fizyczną oraz naturalnymi zdolnościami ochronnymi. Są mocno wyczulone na nieznajomych, dzięki czemu dobrze sprawdzają się jako psy obronne.

Jednak posiadanie psa o większym rozmiarze wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami wyżywienia, a często również i kosztowną opieką weterynaryjną z uwagi na liczne choroby stawów. Dodatkowo duże rasy psów potrzebują więcej miejsca do biegania. Przebywanie na mocno ograniczonych przestrzeniach, na przykład w niewielkich mieszkaniach, może negatywnie wpływać na ich samopoczucie.

Właściciele czworonogów mieszkający w mieszkaniach częściej decydują się na psy mniejszych ras, takich jak beagle czy mopsy. Taki pies w mieszkaniu o małym metrażu nie będzie cierpiał z uwagi na brak większej przestrzeni. Oczywiście nie oznacza to, że właściciel może poświęcać mu mniej uwagi – powinien zadbać o systematyczne spacery oraz zapewnić inne rodzaje aktywności fizycznej.

Pies w mieszkaniu – jak dbać o czystość i porządek?

Dbanie o czystość i zachowanie porządku w mieszkaniu, w którym żyje pies, to nie lada wyzwanie. Jednak istnieją sposoby, które pomogą Ci w utrzymaniu ładu w domu, gdy posiadasz pupila.

Porządek w mieszkaniu

Bardzo ważne są regularne kąpiele psa – ich częstotliwość naturalnie zależeć będzie od wielu czynników. Dzięki dokładnemu myciu pupil nie będzie roznosił brudu po całym mieszkaniu, co najbardziej problematyczne jest w sezonie jesienno-zimowym. Błoto potrafi być prawdziwą zmorą dla właścicieli czworonogów. Dlatego też pamiętaj, by po każdym spacerze dokładnie wytrzeć łapy psa.

W przypadku ras, które bardzo linieją, konieczne jest przygotowanie specjalnego miejsca do spania dla Twojego pupila. Zakup legowiska i przyzwyczajenie psa do odpoczywania w nim pozwoli na zminimalizowanie przenoszenia sierści. Częste odkurzanie także będzie bardzo istotne.

Pies w mieszkaniu – czystość i zdrowie zwierzaka

Pamiętaj, że zachowanie porządku w mieszkaniu w związku z obecnością pupila ma również duże znaczenie dla jego samopoczucia. Właśnie dlatego powinieneś zwrócić uwagę także na utrzymanie czystości wszelkich psich akcesoriów. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie miski z wodą i jedzeniem. Pozwala to zapobiegać przedostawaniu się niepożądanych bakterii do układu pokarmowego czworonoga.

pies w mieszkaniu

Najlepsze rasy do trzymania w mieszkaniu

Mały pies w mieszkaniu zdecydowanie szybciej przyzwyczai się do niewielkiej przestrzeni, w której będzie funkcjonował na co dzień. Właśnie dlatego ludzie mieszkający w blokach częściej decydują się na posiadanie takich ras, jak mopsy. Są to urocze czworonogi, które nie mają problemu z adaptacją do niedużych przestrzeni. Dzięki swojemu spokojnemu i przyjaznemu usposobieniu są idealnymi kandydatami na podopiecznych dla rodzin z dziećmi.

Buldog francuski, shih tzu czy beagle to rasy, które równie dobrze sprawdzą się jako psy żyjące w mieszkaniach. Buldogi i shih tzu odznaczają się zazwyczaj niskim poziomem aktywności fizycznej oraz szybko dostosowują się do trybu życia prowadzonego przez właściciela. Dzięki temu są idealnymi kandydatami na towarzyszów w mieszkaniu.

Beagle natomiast, tak samo jak mopsy, będą idealne dla rodzin z dziećmi. Rasa ta charakteryzuje się średniej wielkości rozmiarami oraz wysoką inteligencją. Dzięki temu nie będą miały problemu z dostosowaniem się do życia w mieszkaniu. Dodatkowo nie są uważane za nadmiernie hałaśliwe, co stanowi niemałą zaletę w kontekście życia w mieszkaniu.

Mniejsza ilość sierści oraz umiarkowane zapotrzebowanie na aktywność fizyczną sprawiają, że przedstawione rasy są najlepszym wyborem dla osób żyjących w mieszkaniach. Ich największym atutem jest oczywiście niewielki rozmiar, który ułatwia adaptację do nowego, niewielkiego miejsca zamieszkania.

Pies w mieszkaniu – podsumowanie

Decyzja o posiadaniu psa w mieszkaniu powinna być podjęta odpowiedzialnie, z uwzględnieniem warunków, jakie możesz mu zapewnić. Zastanów się, czy na pewno będą one odpowiednie dla konkretnych potrzeb danej rasy. Pies w mieszkaniu będzie wymagał szczególnego dbania o porządek – przygotuj się na częste odkurzanie i regularne kąpiele pupila. Dzięki nim będzie Ci łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu.

Pamiętaj, że większe rasy psów często potrzebują dużych przestrzeni do wybiegania, dlatego zazwyczaj lepszym wyborem pupila do mieszkania są niewielkie czworonogi. Popularnym wyborem są na przykład mopsy, buldogi, shih tzu albo beagle. Szukasz sprawdzonej hodowli psów? Sprawdź stronę Beagles Królewska Zgraja!