Pies w łóżku – wady i zalety

Czy pies śpiący w łóżku właścicieli to powszechne zjawisko? Podobno właściciele psów dzielą się na tych, którzy pozwalają spać psom w łóżku, i na tych, którzy kategorycznie odmawiają. Jak jest naprawdę? 

Każdy opiekun psa podejmuje własną decyzję, podyktowaną chociażby miejscem w łóżku, czy też specyficznymi potrzebami jak na przykład konieczność zachowania sterylności. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy domowy psiak chociaż raz próbował noclegu w łóżku.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety spania w jednym łóżku z psem. Czy warto pozwolić zwierzakowi wchodzić pod pościel, czy jednak zakazać mu tego.

Pies w łóżku – jakie są wady takiego rozwiązania?

pies w łóżku

Zazwyczaj gdy rozmowa schodzi na temat spania psa w łóżku, padają argumenty dotyczące higieny. Psiak biega po polach, łąkach i lasach, na sierści przynosi błoto, zarazki i inne skarby. Wchodząc do łóżka pozostawia to w naszej pościeli. 

Czy to prawda? I tak, i nie. Jeśli utrzymujesz prawidłową higienę psa, to niczego nie wniesie do łóżka. Jeśli po spacerze ma myte łapy i wyczesywaną sierść, siłą rzeczy nie zostawi tego brudu pod kołdrą.

Najbardziej znanym i całkowicie fałszywym argumentem przeciwko obecności psa w łóżku jest teoria dominacji. Uważa się, że pies, który śpi z opiekunem na jednym posłaniu, będzie próbował dominować nad przewodnikiem, że poczuje się w tym stadzie osobnikiem alfa. 

Po pierwsze, ta teoria przez zdecydowaną większość behawiorystów została uznana za przestarzałą i błędną. Po drugie, samo spanie z psem w jednym łóżku nie powoduje negatywnych zachowań u czworonoga, które można byłoby uznać za próbę dominacji.

Brak miejsca na nogi to argument, który może wydawać się bardziej przekonujący. Pies, który nie jest lękliwy, nie ma problemów z emocjami, po prostu śpi spokojnie i twardo. W związku z tym nie będzie reagował na Twoje poszturchiwania nogami, gdy zechcesz się przekręcić. Nie zwróci również uwagi, jeśli mocniej pociągniesz kołdrę, aby nie marznąć. Po prostu będzie spał dalej. 

Pies nie przejmie się tym, czy Ty się wysypiasz, czy nie. Według niego im bliżej, tym lepiej. A jeśli nie masz gdzie wyciągnąć nóg, zwiń się w kulkę tak jak on. Kiedy więc po kilku tygodniach wspólnego spania, zaczniesz narzekać na ból kolan, Twój przyjaciel jedynie spojrzy na Ciebie swoimi oczami, zamerda ogonem i wszystko zostanie po staremu.

Co zyskujesz wpuszczając psa do łóżka?

Spanie z psem to pewna forma terapii. Jego ciepło, obecność, spokojny oddech potrafią przynieść ukojenie. Dogoterapia to nie tylko świadome zajęcia z psem, to także przebywanie z nim w czasie odpoczynku. 

Pies działa na człowieka odstresowująco, relaksująco, także podczas snu. Dziecko, które zasypia z psiakiem, czuje się bezpieczniej i rośnie jego pewność siebie. Wspólny sen to forma bliskości, którą niemal każdy człowiek lubi. Także wiele psiaków dobrze czuje się w jednym legowisku z opiekunami. Warto z tego skorzystać, nawet jeśli jest odrobinę mniej wygodnie.

Darmowe ogrzewanie. No dobrze, może nie do końca takie darmowe, bo i karma, i smakołyki, i szczepienia jednak trochę kosztują, ale przynajmniej za tę dodatkową funkcję nie musisz dopłacać. Psiaki oddają mnóstwo ciepła, a ich naturalna temperatura ciała jest wyższa niż nasza.

Psy pomagają także w regulacji snu swoich opiekunów, uwalniają uspokajające hormony, które pomagają organizmowi wytwarzać melatoninę, hormon pomagający regulować biologiczny rytm okołodobowy, czyli godziny snu i czuwania w ciągu doby.

pies w łóżku

Pies w łóżku – jak poprawić komfort snu?

Jeśli nie chcesz rezygnować z wpuszczania psiaka do łóżka i według Ciebie zalety takiego rozwiązania przeważają nad wadami, możesz poprawić komfort swojego snu w kilku prostych krokach.

Specjalny pokrowiec na materac, który będzie zatrzymywał piasek, sierść i tym podobne zanieczyszczenia. O wiele łatwiej będzie wyprać pokrowiec niż czyścić materac.

Bądź konsekwentny – pozwalaj psu wchodzić na niekoniecznie przeznaczone dla niego miejsca tylko na wyraźne zaproszenie. Jeśli za każdym razem, gdy psiak bez pozwolenia wskoczy na kanapę lub łózko, będziesz kazał mu zejść na podłogę, nauczy się, że musi poczekać na zaproszenie. Wtedy masz większą kontrolę nad tym, kiedy i w jakim stanie pakuje Ci się pod kołdrę. Możesz nauczyć go, że wchodzi tylko po umyciu łap po spacerze.

Nauka psa dobrych nawyków to proces. Nie stanie się to w kilka dni, dlatego dobrze jest zacząć ten proces jak najwcześniej. Jeśli zdecydowałeś się na szczeniaka, to od jego pierwszych chwil w Twoim domu ucz go, że nie może wdrapywać się na meble. Będzie dużo łatwiej, bo kilkutygodniowy psiak nie będzie umiał sam dostać się na przykład na kanapę. Jeśli zdecydujesz się na dorosłe zwierzę, będzie nieco trudniej, zwłaszcza kiedy psiak poczuje, jak wygodnie jest na łóżku, ale nie jest to niemożliwe. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję.

pies w łóżku

Podsumowanie – pies w łóżku

Obecność psa w łóżku opiekunów to indywidualny wybór każdego właściciela zwierzaka. Są zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązanie. Do zalet zaliczyć można poczucie bezpieczeństwa, jakie daje człowiekowi psiak śpiący obok, a także ciepło, które z niego emanuje. Dla Twojego przyjaciela taki wspólny sen to także ogromna przyjemność. Wiele psów lubi być blisko swojego opiekuna, uwielbia się przytulać i spędzać jak najwięcej czasu wspólnie.

Wadą jest niewątpliwie mniejsza wygoda. Ale konsekwencją jesteś w stanie nauczyć psiaka, żeby zajmował określone miejsce w łóżku. Na pewno nie zadzieje się to szybko, ale po czasie znajdziecie kompromis.

Wadą jest także to, że psiak w łóżku to częstsza potrzeba zmiany pościeli, nawet jeśli nauczysz zwierzaka, że wchodzi pod kołdrę wyłącznie po umyciu łap i na zaproszenie, to siłą rzeczy pościel szybciej będzie do wymiany.

Tylko od Ciebie zależy, jak dogadasz się ze swoim futrzastym przyjacielem. Jeśli nie zdecydujesz się na wpuszczenie go do łóżka, bądź w tym konsekwentny. On nie zrozumie, dlaczego raz może, a raz nie. Jeśli pozwolisz mu spać ze sobą, także bądź konsekwentny. Niech wchodzi pod kołdrę tylko po uzyskaniu Twojego pozwolenia.