Wczesne szkolenie i rozwój

Szczeniaczki ... któż ich nie kocha -  to właśnie o nich będę chciała tutaj pisać, zwracając szczególną uwagę na zalety wczesnego wspomagania rozwoju szczeniąt, wczesnej socjalizacji, a także wczesnego szkolenia już 6-tygdoniowych maluchów.  Na wstępie dodam, iż wszystkie szczenięta urodzone w Hodowli Królewska Zgraja wychowywane są w domu, pod czułą opieką hodowczyni - psychologa zwierzęcego, domowników oraz lekarza weterynarii, dzięki czemu mają stały kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. Dokłada się wszelkich starań aby zapewnić szczeniętom prawidłowy rozwój ich psychiki już od wczesnych faz rozwoju, z tego względu maluchy biorą udział w programie wczesnego rozwoju i szkolenia szczeniąt, o którym opowiem poniżej.

 

Wczesna stymulacja neurologiczna szczeniąt

W Hodowli Królewska Zgraja wychodzimy z założenia, że już od pierwszych dni życia szczenięcia należy pracować nad jego psychiką i z tego właśnie względu przeprowadzamy wczesną stymulacja neurologiczna szczeniąt (3-15dzień). Dlaczego jest ona tak ważna i na czym polega? Otóż wydawać by się mogło, że w pierwszych dwóch tygodniach życia, kiedy maleństwo nie widzi i nie słyszy, nie można kształtować jego psychiki. Nic bardziej mylnego - należy wiedzieć, że tak mały szczeniaczek (psi noworodek) jest wrażliwy na dotyk i w ten sposób odbiera bodźce płynące ze środowiska zewnętrznego. Zalety wczesnej  stymulacji dotykiem (wczesnej stymulacji neurologicznej) potwierdziły badania, w których udowodniono, że szczenięta  poddane prawidłowej stymulacji dotykowej były stabilniejsze emocjonalnie, łatwiej się uczyły, były bardziej odważne i odporne na stres. Zauważono także pozytywny wpływ stymulacji neurologicznej na zdrowie szczeniąt - maluchy miały wzmocniony układ krążenia i były bardziej odporne na choroby. Warto dodać, że wpływ stymulacji we wczesnym okresie rozwoju ma oczywiście duże znaczenie dla dalszego rozwoju szczeniąt ale także wpływa pośrednio na poprawę funkcjonowania zwierzęcia w życiu dorosłym - zarówno w sensie fizjologicznym, jak i psychologicznym.

 

Bogata socjalizacja połączona ze wzbogacaniem doświadczeń

Kolejną kwestią niezwykle istotną dla prawidłowego rozwoju szczeniąt jest socjalizacja połączona ze wzbogacaniem doświadczeń. Warto najpierw odpowiedzieć na pytanie - czym jest socjalizacja i dlaczego jest to tak ważny etap w życiu szczeniąt? Otóż "socjalizacja" to proces wpajania psu umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczności ludzkiej i  jego bezkonfliktowego współżycia z innymi psami/zwierzętami. Dla psów, kluczowym okresem, kiedy dostarczenie zwierzęciu pozytywnych bodźców rozwojowych, przyniesie niewątpliwe korzyści w dorosłym życiu, jest okres pomiędzy 3-cim a 16-tym tygodniem życia. Doświadczenia zdobyte w tym okresie są niezwykle cenne i niemożliwe do wyrównania w późniejszych tygodniach czy miesiącach życia. Wszelkie zaniedbania w okresie wczesnej socjalizacji będą skutkowały trudnościami adaptacyjnymi w nowym środowisku oraz zaburzeniami funkcjonowania wśród ludzi i innych zwierząt.

Nasze maluszki - wprowadzenie do dogoterapii :)     

 

Dbamy o to, aby socjalizować nasze szczenięta już od 3-ciego tygodnia życia, zgodnie z ich możliwościami rozwojowymi. Socjalizację rozszerzamy o program wzbogacanie doświadczeń, podczas którego staramy się rozszerzyć możliwości znalezienia się szczenięcia w różnych sytuacjach (np. jazda samochodem, poznawanie nieznanych miejsc) i odbierania różnych nowych bodźców (np. odgłosy burzy, dźwięk samolotu), z którymi nie miałby styczności w domu.  W ten sposób szczenięta szybciej adaptują się do nowych sytuacji w przyszłości, stają się bardziej otwarte na świat i odważne, chętnie się uczą, są spokojniejsze.

 

Wczesny program szkolenia

Wczesny program szkolenia szczeniąt powala skumulować zdobyte już umiejętności szczeniąt, wychowywanych w hodowli Królewska Zgraja. Szczenięta są otwarte na możliwości, jakie daje wczesne szkolenie, oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia, już od 6-tego tygodnia życia.

Wykorzystując to, że począwszy od 6-tego tygodnia życia u szczeniąt powstają przyzwyczajenia i zachowania dostosowawcze, maluchy są między innymi uczone załatwiania swoich potrzeb  w wyznaczonym miejscu. Szczenięta są także przygotowywane do brania udziału w wystawach psów - poprzez naukę postawy wymaganej później przez sędziów na ringu. Maluchy są ponadto szkolone w kierunku przychodzenia na zawołanie i zaczynamy  wprowadzać do szkolenia doświadczenia uniemożliwiające, które polegają na tym, że  uniemożliwiamy szczeniętom podgryzanie przedmiotów domowych, powalając na zabawę jedynie zabawkami. Bogatsze o doświadczenia wyniesione z wczesnego programu szkolenia, szczenięta będą mogły wejść w okres młodzieńczy z dobrymi przyzwyczajeniami, które nowi właściciele będą mogli dalej rozwijać.

           

 

I jeszcze mała dygresja kończąca... Dążąc do tego, aby z naszych szczeniąt wyrosły wspaniałe, piękne psy o zrównoważonych charakterach, dokładamy wszelkich starań o fizyczne oraz psychiczne zdrowie ich mamusi. Doskonale wiemy, że szczenięta będąc jeszcze w brzuszku są wrażliwe na wiele bodźców, i wiemy też jak ważna jest odpowiednie żywienie oraz pielęgnacja. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy rozwój płodów jest brak sytuacji stresowych u suki w trakcie ciąży.  Dlaczego? Otóż, badania dowiodły, że potomstwo matki, która w czasie ciąży podlegała rozmaitym stresom, będzie nerwowe i strachliwe, a jeżeli sytuacje stresowe zdarzają się w ostatnim trymestrze ciąży, potomstwo ma słabsze zdolności uczenia się, może też wykazywać skłonność do przesadnych bądź ekstremalnych zachowań, a także do nadwrażliwości emocjonalnej. Powodowane jest to działaniem hormonów produkowanych w organizmie matki i docierających do szczeniąt.  W Hodowli Królewska Zgraja troszczymy się o nasze psie mamusie w trakcie całej ciąży, dbając o ich zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Opracowanie: Katarzyna Sapierzyńska