Czy jesteś gotowy na psa?

 
Pies zrobi wszystko, aby przypodobać się Tobie i wywołać Twój uśmiech. Położy się przy Twoim boku, kiedy będziesz czuł się źle i będziesz potrzebował odpoczynku. Będzie uprawiał z Tobą sporty, podróżował i odkrywał z Tobą nowe miejsca. Nie będzie zważał na twoje wady, czy słabości - będzie Cię kochał bezwarunkowo, takim jakim jesteś. Wybaczy wszystkie Twoje błędy i choćbyście byli nie wiadomo gdzie - będzie chciał spędzać z Tobą cały swój czas.

Jednak ten sam oddany bezwarunkowo pies, będzie także potrzebował twojej opieki, będziesz musiał go karmić, dać wodę i zapewnić schronienie, pielęgnować, kształcić, zapewnić towarzystwo i opiekę weterynarza. Będziesz jego przewodnikiem - na całe życie.  

Czy jesteś gotowy spędzić najbliższe 10-15 lat swojego życia dbając o swojego psa, tak długo jak będzie on żył?

Czy jesteś gotwy, aby stał się częścią Twojej rodziny?

Czy jesteś świadomy, że pies nie jest 'małym człowiekiem' i myśli zgoła odmiennie - i to Ty będziesz musiał zainwestować swój czas w zrozumienie jego sposobu postrzegania świata i ukształtowanie Waszych relacji?

Czy jesteś świadomy potrzeb psa?

Czy jesteś gotowy na to, aby stać się jego przewodnikiem?

Czy masz warunki do tego, żeby posidać psa? Utrzymanie go będzie kosztowne.

 

Zanim przyprowadzisz szczeniaka do domu - zadaj sobie te własnie pytania i odpowiedz na nie zgodnie z własnym sumieniem. Jeśli jesteś przygotowany do odpowiedzialności, rozumiesz potrzeby psa i jego złożoną osobowość, chcesz spędzać z nim swój wolny czas, a dodatkowo kochasz zwierzęta i nie wyobrażasz sobie przejść przez życie bez czworonożnego przyjaciela u swojego boku  - to jesteś gotowy na psa.

Teraz pozostaje ci tylko pomyśleć, jaki pies będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Każda rasa psów jest nieco inna i ma różne potrzby, tak samo jak inny jesteś Ty i Twoja rodzina i tak samo jak różny jest Wasz tryb życia. Pomyśl więc, jaki jest styl życia Twój i Twojej rodziny, jaką macie osobowość, jak lubicie spędzać czas, jaką przestrzenią dysponujecie, czy macie ograniczenia czasow? Zastanów się też jaki będzie w przyszłości. Być może teraz twoje życie jest poukładane, ale czy będzie takie za kilka lat? Jeśli przeprowadzisz dobrą analizę swojej rodziny - to masz szansę znaleźć takiego psa, który będzie idalnie pasował do Twoej rodziny, a Wasze życie ma szansę stać się harmonijne i pełne szczęścia.
 

 

 

Podejmując decyzję o posiadaniu psa, weź pod uwagę także to, czy w Twojej rodzinie jest osoba, która ma alergię na sierść psa? Czy nie będzie Wam przeszkadzała sierść psa w całym domu? Czy posiadasz dzieci ii w jakim są one wieku? Czy jesteś gotowy, aby podjąć starania i dowiedzieć się jak a następnie nauczyć dziecko - jak zachowywać się w stosunku do psa? Czy jesteś świadomy, że pies może chcieć kopać dziury w Twoim ogródku? Czy twój dom i otoczenie jest przygotowane na psa - wiele psów z chęcią wybierze się na wędrówkę po okolicy - więc pamiętaj o dobrym ogrodzeniu swojej posesji.


Jeśli już wybrałeś rasę psa - pamiętaj też że szczenięta w miocie różnią się między sobą tak samo wyglądem jak i osobowością. Różnią sie zachowaniami społecznymi, poziomem energii, uległością w stosunku do innych zwierząt i człowieka, chęcią współpracy, stopniem samodzielności, zdolnosciami do nauki, poziomem odwagi, i szeregiem innych cech. Rozmawiaj więc z hodowcą o temperamencie poszczególnych szczeniąt, nie tylko ich wygladzie - pozwól hodowcy na to, aby poznał bliżej Twoją rodzinę - z pewnością pomoże Wam wybrać najbardziej pasujące szczenię. Musisz wybrać psa, którego poziom energii i stopień dominacji będzie dopasowany do Twoich możłiwości, lub jest nieco niższy. Nigdy nie wybieraj najbardziej żywiołowego szczenięcia, jeśli Twoja rodzina nie jest bardzo aktywna. Jeślii nie masz doświadczenia w układaniu psów, nie wybieraj szczenięcia które najbardziej dominuje w miocie. Musisz też wziąć pod uwagę, że w zależności od wyboru jakiego dokonasz - będziesz musiał później włożyć w wychowanie i ułożenie Twojego psa - mniej lub więcej starań i energii. Pamiętaj, że nawet psy tej samej rasy - w zależności od indywidualnych cech - będą potrzebowały mniej lub więcej uwagi, będą mniej lub bardziej absorbujące, będą potrzebowały mniej lub więcej zajęć, będą mniej lub bardziej niesforne lub spokojne, tak samo jak chętne do nauki posłuszeństwa. Nie zapomnij o tym - żeby zwaracać uwagę na to, kim są rodzice swojego psa! Szczenię dziedziczy po rodzicach nie tyllko wyglad, ale też w znacznym stopniu temperament! Zrównoważona charakterologicznie matka szczeniąt, która w pierwszych tygodniach życia - pokazuzje szczeniętom jak wyglada świat - jest najcenniejszym nauczycielem i jej nauk nic nie zastąpi.

Pamiętaj! Wszystkie rasy psów różnią sie między sobą, różne są też rodziny w których psom przyjdzie mieszkać. Znajdź więc psa, który pasuje do Twojej rodziny, abyście Ty i Twój pies - mogli żyć w harmonii.

Choć ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru rasy do stylu życia Twojego i Twojej rodzinymto bardzo ważne też jest aby zrozumieć psa i nie traktować go jak małego człowieka. Psy mają swoje potrzby i o tym pamiętajmy. Decyzja o posiadaniu psa może stać sie początkiem wspaniałej przyszłości, ale też koszmaru. Wszystko zależy od właściciela, który właściwie zrozumie osobowość psa i stanie się jego przewodnikiem oraz przyjacielem.

Jeśli zastanawiasz się w tej chwili, czy beagle jest odpowiednim dla Ciebie psem lub wręcz przeciwnie - już wiesz, że beagle będzie idealnym dopełnieniem Twojej rodziny- skontaktuj się ze mną.

Opracowanie, zdjęcia i prawa autorskie do tego tekstu: Psycholog zwierzęcy Katarzyna Sapierzyńska